KROK 9 Ostatní, sice méně, ale přesto důležité věci

Při výběru tepelného čerpadla doporučujeme věnovat pozornost i těmto položkám: 

Značka kvality Q

Evropská asociace tepelných čerpadel vydává značku kvality Q, která zákazníkům potvrzuje, že:

  • Tepelné čerpadlo prošlo některou z akreditovaných kvalitních zkušeben
  • Udávané parametry výkonu, topného faktoru a hlučnosti jsou pravdivé
  • V České republice existuje servisní síť
  • Dodávka náhradních dílů je garantována po dobu nejméně deseti let

Vždy je lepší volit tepelné čerpadlo, které značku kvality Q má. Vyloučíte tak riziko nákupu tepelného čerpadla od pochybných dodavatelů.   

Zásobník teplé vody

V nabídkách se setkáte nejčastěji se dvěma typy zásobníků teplé vody. Smaltovaným a nerezovým. Nerezové vydrží obvykle déle, ale stojí přibližně o 10 000 Kč více než stejně velké smaltované. 

Uložení venkovní jednotky

Rozdíl v ceně uložení tepelných čerpadel je podstatný. Některá tepelná čerpadla stačí postavit na pevný povrch, napojit odvod kondenzátu a je vše vyřešeno prakticky bez dalších nákladů. U jiných tepelných čerpadel je potřebné dokoupit konzole a vybudovat pod nimi základ se vsakovací jímkou se štěrkem pro odkapávající kondenzát. V tomto případě vám k ceně samotného tepelného čerpadla přibude nemalá částka za stavební práce.    

Odvod kondenzátu

Z tepelného čerpadla odtéká při teplotách pod 10°C nezanedbatelné množství kondenzátu. Některá tepelná čerpadla jsou vybavena vanou na záchyt kondenzátu a jeho centrálním odvodem, který je možné napojit na kanalizační systém. U levnějších tepelných čerpadel kondenzát volně odkapává pod jednotku, kde je potřebné vytvořit vsakovací jímku, nebo dokoupit odkapovou vanu s centrálním odvodem kondenzátu.     

Klimatizace

Tepelná čerpadla umí ze svého principu i chladit. Některá čerpadla mají tuto funkci ve standardu, u jiných si jí musíte připlatit. Doplatek za funkci chlazení se může pohybovat od 3 000 do 30 000 Kč.