Kotlíkové dotace - jak vybrat úsporné tepelné čerpadlo

Na rozdíl od dotačního programu Nová zelená úsporám, je u tepelných čerpadel registrovaných pro kotlíkové dotace možné jednoduše porovnávat jejich energetickou účinnost a vybrat si to, které má nižší provozní náklady. 

Seznam registrovaných tepelných čerpadel pro kotlíkové dotace obsahuje parametr „Sezonní energetická účinnost“, která velmi přesně popisuje úspornost tepelného čerpadla při celoročním provozu a je nejlepším parametrem pro porovnání tepelných čerpadel mezi sebou.

Prohlédněte si Seznam tepelných čerpadel vzduch/voda seřazených podle Sezonní energetické účinnosti. (verze leden 2016)

Zájemcům o tepelná čerpadla doporučujeme vybírat úsporné výrobky z horní části seznamu. Když už velkou část tepelného čerpadla uhradí kotlíková dotace, není důvod si pořizovat méně úsporné tepelné čerpadlo.  

Ze seznamu vyplývá, že mezi tepelnými čerpadly jsou velmi výrazné rozdíly ve spotřebě elektřiny. Ta nejméně úsporná tepelná čerpadla z konce seznamu s energetickou účinností 125 % spotřebují o 63 % více elektřiny než ta nejúspornější s energetickou účinností 203 %. Podle očekávání se na prvních místech objevují kvalitní značková tepelná čerpadla a prvních 22 pozic doslova okupuje tepelné čerpadlo IVT AIR X a to jak v originálním provedení od IVT, tak od značek BUDERUS a STIEBEL ELTRON, které u svých tepelných čerpadel nyní využívají venkovní jednotky vyrobené v IVT.  Na konci seznamu naleznete podle očekávání jednoduchá a levná tepelná čerpadla u kterých se na spotřebu elektřiny až tak nehledí a hlavním prodejním argumentem je co nejnižší prodejní cena.      

Při registraci do kotlíkových dotací museli výrobci tepelných čerpadel předložit dokumentaci s měřením ze zkušebny a tak jsou uvedené údaje poměrně důvěryhodné.