Kotlíkové dotace - jak vybrat úsporné tepelné čerpadlo

Mezi tepelnými čerpadly registrovanými v programu kotlíkových dotací jsou obrovské rozdíly ve spotřebě elektřiny. Ta nejméně úsporná registrovaná tepelná čerpadla spotřebují i o 60 % více elektřiny než ta nejúspornější!

Tepelné čerpadlo si pořizujete hlavně proto, aby šetřilo vaše peníze. Není tedy logické, koupit si levnější čerpadlo, které vaše peníze tolik nešetří, když vám velkou část ceny tepelného čerpadla uhradí kotlíková dotace.

Jak je tepelné čerpadlo úsporné, poznáte snadno podle jeho energetické účinnosti. Nejhorší mají účinnost okolo 120 % a ta nejlepší i přes 200 %. V praxi to znamená, že za elektřinu pro to méně úsporné, zaplatíte za 15 let provozu klidně o i 150 000 Kč víc než za to nejlepší, které dnes můžete koupit. Z tohoto pohledu je úspora třeba 50 000 při pořízení levnějšího tepelného čerpadla v podstatě nesmyslná, protože tyto „ušetřené“ peníze velmi rychle propálíte ve zbytečně spotřebované elektřině a pak už budete každý rok, díky malé „úspoře“ na začátku jenom prodělávat. 

Jak poznat úsporné tepelné čerpadlo podle energetické účinnosti najdete v našem návodu na porovnání tepelných čerpadel vzduch/voda. 

Můžete využít i tento Seznam tepelných čerpadel vzduch/voda seřazených podle Sezonní energetické účinnosti . Seznam zveřejnil Státní fond životního prostředí a my jsme ho pak seřadili podle účinnosti jednotlivých tepelných čerpadel. (Verze je z roku 2016 a čerstvější seznam bohužel ministerstvo už nezveřejnilo, takže některá novější čerpadla zde chybí a jiná čerpadla se už neprodávají)

Podle očekávání se na prvních místech seznamu objevují kvalitní značková tepelná čerpadla jako IVT, BUDERUS, STIEBEL ELTRON a naopak na konci seznamu naleznete podle očekávání jednodušší a levnější tepelná čerpadla u kterých se na spotřebu elektřiny až tak nehledí a hlavním prodejním argumentem je co nejnižší prodejní cena.