Nenaleťte na triky prodejců tepelných čerpadel

Je celá řada obchodních fíglů na které můžete při koupi tepelného čerpadla naletět. Zde jsou uvedeny příklady z prospektů některých "vykutálených" dodavatelů tepelných čerpadel u nás.

Prodej prázdné bedny s kompresorem

Aby mohlo tepelné čerpadlo dobře fungovat, potřebuje celou řadu dalších komponentů (regulaci, oběhová čerpadla, pružné hadice atd.). Někteří dodavatelé, ve snaze nalákat zákazníky na nízkou cenu, tyto komponenty nemají v ceně tepelného čerpadla zahrnuté a je nutné je dokupovat zvlášť. Je to stejné, jako kdybyste si místo auta levně koupili pouze karoserii s motorem a pak museli zvlášť přikoupit kola, volant, sedačky, brzdy a airbagy. Prohlédněte si zajímavé porovnání ceny "levného" a "drahého" tepelného čerpadla.

Prodej chladicích jednotek jako tepelných čerpadel

Oblíbenou činností některých dodavatelů je vydávání zařízení určených primárně pro chlazení za tepelné čerpadlo. Tato zařízení jsou navržena primárně na chlazení a topení je u nich pouze vedlejší funkcí. Používají se v jižních zemích pro klimatizaci a přitápění v zimě (což u nich znamená 5 až 10 stupňů nad nulou a se zimními podmínkami střední Evropy se to nedá srovnávat).
V porovnání se skutečnými tepelnými čerpadly, mají tyto chladící jednotky vysokou spotřebu elektrické energie, špatně fungují v zimě a jsou výrazně hlučnější.

Slíbování nereálné životnosti tepelného čerpadla 

Slíbení nereálné životnosti "přes 30 let" nebo "minimálně dvě generace" je většinou tvrzení prodejců snažících se prodat nějaký podřadný výrobek. Zkušenost ze Švédska, kde se tepelná čerpadla masově používají skoro 50 let říká, že obvyklá životnost u zemních čerpadel je 20 až 25 let a u vzduchových tepelných čerpadel pak přibližně 15 let. 

 Životnost tepelného čerpadla

Menší využitelný výkon tepelného čerpadla

U tepelných čerpadel je velký cenový rozdíl mezi jednotlivými výkonovými stupni. Proto se někteří dodavatelé snaží opticky zvýšit výkon prodávaných tepelných čerpadel. Jak na to ?
Nejlépe uváděním technických parametrů tepelných čerpadel při výhodnějších podmínkách a označováním výkonové řady maximálním výkonem zařízení.
Výrobce například udává výkon tepelného čerpadla vzduch/voda 15 kW při 10 °C venkovní teploty. Jenže pro vytápění je důležité jaké parametry má zařízení při teplotách okolo 2 až 4 °C což jsou průměrné teploty v topném období. Toto čerpadlo má při venkovní teplotě 0 °C výkon jen 8 kW. Opticky si tedy kupujete tepelné čerpadlo o výkonu 15 kW, prakticky je ale jeho reálný využitelný výkon poloviční. 

Jak porovnat skutečné výkony tepelných čerpadel

Propagace jiného tepelného čerpadla než prodávaného

Propagace tepelných čerpadel

Oblíbený obchodní trik. V nabídce dodavatele najdete dva typy tepelných čerpadel. Jeden kvalitní s vysokým topným faktorem a tudíž i dražší a jeden hodně levný s mizernými parametry.
Dodavatel pak inzeruje na prospektu topný faktor 7,3. Obrázky z instalací a reference ovšem ukazují, že v drtivé většině případů tento dodavatel instaluje velmi levná a nekvalitní tepelná čerpadla, která nedosahují ani poloviny inzerovaného topného faktoru.

Skrytá cena prodloužené záruky

Dodavatelé nabízí k tepelným čerpadlům prodloužené záruky obvykle od pěti do sedmi let. Na kompresor lze u některých dodavatelů získat záruku i 10 let.

Prodloužená záruka ale není zadarmo! 

  • Zkontrolujte si, jestli je poplatek za prodlouženou záruku již zahrnut v ceně tepelného čerpadla, nebo ho budete muset uhradit samostatně po uvedení tepelného čerpadla do provozu. 
  • Zkontrolujte si, jestli není prodloužená záruka podmíněná pravidelnými ročními servisními prohlídkami (o tom se v cenových nabídkách většinou nepíše a může to dost zvyšovat provozní náklady tepelného čerpadla).  
  • Zkontrolujte si, jestli záruku drží přímo výrobce tepelného čerpadla, nebo třeba jen montážní firma.   

Příklad: Kdysi fungovala v čechách vypečená firma T... z Chomutova, která slibovala na jejich tepelná čerpadla záruku 20 let! Za dva roky firma zkrachovala a ze záruky se stal bezcenný cár papíru. Zákazníci pak draze platili za servis prováděný konkurenčními firmami.

Typy záruk na tepelná čerpadla 

Prodej čerpadla bez ohřevu teplé vody

Ohřívat teplou vodu v zásobníku není u tepelných čerpadel úplně jednoduché a levné. Proto někteří dodavatelé tvrdí, že se to nevyplatí a že je lepší klasický elektrický bojler. Hlavním důvodem pro tato tvrzení je ale ve většině případů snaha zjednodušit si práci a snížit cenu tepelného čerpadla v nabídce. Ohřev teplé vody představuje v rodinném domě 20 – 40 % spotřeby tepla a proto má smysl ji tepelným čerpadlem ohřívat.

Prodej tepelného čerpadla bez správné regulace

Regulace je naprosto zásadním komponentem, který určuje zda koupené tepelné čerpadlo bude pracovat úsporně nebo ne. Kvalitní regulace není levná záležitost, takže část dodavatelů se snaží prodat pod názvem regulace obyčejný termostat, který neumí z hlediska topného systému nic jiného než udržovat v nějaké nádrži konstantní teplotu. Jedinou správnou volbou je specializovaný ekvitermní regulátor určený pro tepelná čerpadla, který umožňuje regulovat tepelné čerpadlo přímo bez trojcestného směšovacího ventilu.