Jak vypadá tepelné čerpadlo po 27 letech provozu?

Datum: 4.5.2020
obrázek
Tepelné čerpadlo uspořilo v rodinném domě během své životnosti 1 380 000 Kč za vytápění a ohřev teplé vody. I když se to na první pohled zdá jako neuvěřitelná částka, tepelná čerpadla takto opravdu fungují.

Na ABECEDĚ propagujeme tepelná čerpadla jako technologii, která když je kvalitně navržená, vyrobená a udržovaná, tak opravdu skvěle funguje a šetří. Přesto se najde mnoho pochybovačů, kteří o tepelných čerpadlech kdysi kdesi jen něco slyšeli, ale zaujatě všechny poučují, že kompresor nevydrží ani 10 let, že se nedoplatíte na údržbě, vrty zamrznou, elekrika stejně zdraží takže nakonec nic neušetříte a podobná moudra.

Proto nás velmi potešil zajímavý článek o tepelném čerpadle, které svým majitelům sloužilo 27 let a uspořilo za tu dobu skoro neuvěřitelných 1 380 000 Kč za vytápění a ohřev teplé vody. Z fotodokumentace je vidět, že tepelné čerpadlo bylo i po té době stále ve slušném technickém stavu.

Zajímavý je i výpočet dosažené úspory, který je rozepsán po jednotlivých letech. V prvním roce provozu tepelné čerpadlo ušetřilo jen 13 411 Kč, protože elektřina stála v roce 1993 pouze 0,43 Kč/kWh. Návratnost investice tak v té době vycházela přes 30 let. V loňském roce ale byla ušetřená roční částka skoro 7 x vyšší, protože cena elektřiny se za ty roky dramaticky zvýšila. O tom, že se nakonec pořízení tepelného čerpadla majiteli vyplatilo, tak není pochyb.

VÍCE INFORMACÍ VČETNĚ VIDEA Z VÝMĚNY TEPELNÉHO ČERPADA NAJDETE ZDE