Související odpovědi z naší poradny

  • Regulace a útlumy
    Dobrý den. Je pravda, že při vytápění RD tepelným čerpadlem země/voda (vrt) musí běžet TČ 24 hodin denně a vytápět tak místnosti stále např. na 22 stupňů celý den?

Maximální úspora a životnost tepelného čerpadla

Pořiďte si tepelné čerpadlo země/voda

Tepelná čerpadla země/voda mají výrazně nižší spotřebu elektrické energie než tepelná čerpadla vzduch/voda, mají delší životnost a nižší náklady na údržbu. Rozdíly ve spotřebě elektrické energie různých typů tepelných čerpadel naleznete na stránce Tepelná čerpadla testy a srovnání  

Předimenzujte venkovní výměníky

Pokud je to technicky možné a cenově přijatelné, předimenzujte venkovní výměníky. Pokud místo 400 m plošného kolektoru dáte do země 500 m, nebude to o mnoho dražší, ale tepelné čerpadlo bude ze země získávat více energie a jeho provoz bude levnější.

Do celého domu dejte podlahové topení

Podlahové topení potřebuje nižší teplotu vody než radiátory. Tepelné čerpadlo pak pracuje s vyšším topným faktorem a díky tomu má menší spotřebu elektrické energie, kterou musíte platit.

Pořiďte si tepelné čerpadlo s vysokým topným faktorem

Vyšší topný faktor znamená menší spotřebu elektrické energie. Vybírejte tepelná čerpadla renomovaných značek, u kterých je vysoký topný faktor zaručen.

Ohřívejte tepelným čerpadlem i teplou vodu

Využijte tepelné čerpadlo celoročně. Kvalitní tepelná čerpadla dokáží ohřát vodu v zásobníku až na 55°C a nepotřebují žádný elektrický dohřev.

Věnujte se první rok provozu pečlivému nastavení ekvitermní regulace čerpadla

Čím lépe na začátku provozu nastavíte regulaci, tím levnější provoz domu v následujících letech budete mít. Pokud správně nastavíte regulaci a budete její nastavení průběžně dvakrát ročně kontrolovat, ušetříte za 10 let provozu zhruba 20 až 30 tisíc korun.