Evropská značka kvality Q

Q labelOrientace na trhu s tepelnými čerpadly je díky obrovské nabídce mimořádně obtížná. Bohužel zde existuje i velmi velké riziko, že při výběru tepelného čerpadla narazíte na nekvalitní výrobek s vysokou spotřebou elektřiny, nebo na nesolidního dodavatele.

Jediným spolehlivým vodítkem při výběru tepelného čerpadla, je přidělená Evropská značka kvality Q (Q LABEL).

U tepelného čerpadla označeného tímto symbolem máte jistotu, že:

  • Prošlo některou z akreditovaných kvalitních zkušeben
  • Udávané parametry výkonu, topného faktoru a hlučnosti jsou pravdivé
  • V České republice existuje servisní síť
  • Dodávka náhradních dílů je garantována po dobu nejméně deseti let

Značku kvality Q pro Českou republiku získala tato tepelná čerpadla:  

IVT, NIBE, PZP, STIEBEL ELTRON, DIMPLEX, BUDERUS, VAILLANT, VIESSMANN, IVAR, MASTER THERM, ALPHA INNOTEC, CTC, ACHEATING, SINCLAIR, OCHSNER, REMCO, DAIKIN 

Aktuální seznam tepelných čerpadel s přidělenou Značnou kvality Q naleznete na stránkách Asociace pro využití tepelných čerpadel.

Co dělat když:

Tepelné čerpadlo má Značku kvality Q v jiné evropské zemi, ale v České republice ne.

  • Zde půjde o kvalitní tepelné čerpadlo, které ale nemusí mít v ČR servisní síť, nebo kvalitní obchodní zastoupení. Případně je v ČR tepelné čerpadlo dodáváno s jinou vnitřní jednotkou a neprošlo tak jako celek testováním ve zkušebně.  

Tepelné čerpadlo nemá Značku kvality Q, ale ostatní tepelná čerpadla od stejného výrobce jí mají.  

  • Zde se může jednat o případ, kdy je tepelné čerpadlo úplně nové a Značka kvality Q ještě nebyla přidělena, nebo naopak o starší model, kde se výrobci už nevyplatí absolvovat celý certifikační proces. Vzhledem k tomu, že výrobce má značku Q pro ostatní tepelná čerpadla, bude s největší pravděpodobností i toto tepelné čerpadlo kvalitní.     

Tepelné čerpadlo nemá Značku kvality Q ani v České republice, ani v jiné evropské zemi.

  • Nákup takového tepelného čerpadla doporučujeme pouze znalcům, kteří dokáží zodpovědně posoudit, zda jsou prezentované parametry opravdu důvěryhodné a jedná se o kvalitní výrobek.   

Pouze u tepelných čerpadel se Značkou kvality Q, máte jistotu, že za své peníze dostanete zařízení, u kterého deklarované parametry odpovídají skutečnosti.

Evropská značka kvality Q

Kód pro sdílení infografiky