KROK 8 Porovnání rozsahu a kvality cenové nabídky

Zjistit z cenových nabídek některých dodavatelů, kolik vás bude tepelné čerpadlo doopravdy stát je skoro nemožné. Přitom je to pro investora jedna z nejdůležitějších informací. 

První nabídky, které po vaší poptávce dostanete, jsou ve většině případů dělané „od stolu“. Nevyřazujte hned ty nejdražší, většinou není rozdíl v ceně způsoben „předraženým“ tepelným čerpadlem, ale absencí mnoha cenových položek v ostatních nabídkách. Naopak se vyplatí vyřadit ty nejlevnější.     

Nabídka „od stolu“ vystavená výrobcem nebo dovozcem

Toto je nejčastější typ nabídky, kterou dostanete. Nabídka obsahuje pouze samotné tepelné čerpadlo, bez montáží a potřebných dalších komponentů – typicky konzole pro uložení jednotky, propojovací potrubí, revize elektro atd. V některých případech je uveden odhad nákladů na montáž, který je ale na nejnižší možné ceně, tak aby čerpadlo vypadalo levněji proti konkurenci. Když se pro takové čerpadlo rozhodnete, dodavatel začne hledat nejlevnější montážní firmu, která se to za uvedené peníze pokusí nějak slátat, nebo se v případě kvalitnější instalační firmy náklady na montáž oproti nabídce zvýší klidně i o 30 až 50 tisíc Kč.

Finální cena za tepelné čerpadlo se bude od ceny v této nabídce dost lišit. Navíc platí, že čím levnější tepelné čerpadlo, tím složitější, delší a dražší montáž.     

První cenová nabídka od montážní firmy

Nabídka obsahuje reálnější náklady na instalaci, ale je také udělaná „od stolu“ a nebude nejspíš obsahovat všechny potřebné komponenty, přesné délky potrubí, propojení na váš topný systém, rozvody vody atd.

Kompletní cenová nabídka od montážní firmy

Tento typ nabídky byste měli před podpisem smlouvy vždy mít. Montážní firma váš dům viděla, změřila si potřebné délky potrubního vedení, vyřešila způsob napojení na topný systém a rozvody vody a nabídka obsahuje vše co k instalaci tepelného čerpadla patří.