KROK 4 Porovnání provedení vnitřní instalace tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla se značně liší kvalitou a způsobem provedení vnitřní instalace.

Originální vnitřní jednotky přímo od výrobce

Uvnitř domu máte jen jednu „bednu“, která obsahuje zásobník teplé vody, elektrokotel, oběhová čerpadla, trojcestný ventil a další topenářské armatury a elektrovýzbroj. Vše je zapojené přímo od výrobce, se zárukou a systém je výrobcem otestovaný a certifikovaný (tepelné čerpadlo včetně vnitřní jednotky většinou prošly zkušebnou). Alternativně může být vnitřní jednotka i bez zásobníku teplé vody, který se dodává samostatně.

Vnitřní jednotka dodaná lokálním dodavatelem

Uvnitř domu máte jen jednu „bednu“, která ale nepochází od výrobce tepelného čerpadla. Většinou je vyráběna v malých seriích lokálním dodavatelem, často i s vlastní regulací. Sestava tepelného čerpadla a vnitřní jednotky neprošla ve většině případů zkušebnou a reálné provozní parametry se tak mohou od hodnot uvedných na štítku tepelného čerpadla lišit.    

Skládané vnitřní zapojení

Všechny komponenty jsou dodány zvlášť a propojují se až na stavbě. U této varianty hrozí nejvyšší riziko montážních chyb, technologie v domě zabírá více místa a v případě poruchy je komplikovanější shánění náhradních díků. Cena za hydraulické a elektrické propojení je výrazně vyšší než při využití kompaktních vnitřních jednotek.     

Špatné provedení vnitřní instalace = problémy s provozem

Pokud není vnitřní jednotka dodaná přímo výrobcem, vzniká nebezpečný prostor pro lidovou tvořivost instalačních firem, které se snaží zapojit tepelné čerpadlo co nejlevněji a nemají potřebné znalosti o principech úsporného provozu tepelného čerpadla. Vznikají tak typické chyby:

  • Zapínání a vypínání tepelného čerpadla (nebo oběhových čerpadel) pomocí prostorového termostatu v místnosti
  • Použití termostaticky řízené elektrické patrony v zásobníku vody nebo akumulátoru topné vody
  • Použití jedné nádoby pro akumulaci topné vody a ohřev teplé vody
  • Použití levných zásobníků vody s malým výměníkem        

Všechna výše uvedená řešení vedou ke zhoršení topného faktoru a zvýšení spotřeby elektřiny tepelného čerpadla. Navíc platí, že čím horší a levnější tepelné čerpadlo, tím horší instalační firma a tím více problémů s instalací a provozem.