Tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Existuje celá řada možností jak vytápět váš rodinný dům. Některé zdroje tepla mají levný provoz, jiné fungují bezobslužně a další jsou šetrné k životnímu prostředí. Ale jen u jednoho způsobu vytápění najdeme všechny tyto pozitivní vlastnosti najednou – u tepelného čerpadla.  Vytápění rodinného domu tepelným čerpadlem je tak dnes opravdu ta nejlepší volba.

Tepelné čerpadlo do staršího rodinného domu

Cena tepelného čerpadla pro rodinný dům začíná na 150 000 Kč za jednodušší a méně úsporná tepelná čerpadla až po 500 000 Kč za nejúspornější systémy s vrtem pro velké rodinné domy.

Ve starém domě vytápěném kotlem na uhlí nebo dřevo, získáte po instalaci tepelného čerpadla nejen zcela bezobslužný a levný zdroj tepla, ale i spoustu volného prostoru. Bývalou špinavou kotelnu a sklad paliva tak můžete využít pro jiné účely.    

Zajímavou motivací pro pořízení tepelného čerpadla do starých domů je i program kotlíkových dotací, které pokryjí výraznou část nákladů na výměnu kotle za modernější tepelné čerpadlo.  

Do starého domu se nejlépe hodí tepelné čerpadlo vzduch/voda, nebo případně země/voda s vrtem, která jsou nenáročná na zabraný prostor. Pokud ale vlastníte například starý kamenný dům na venkově a máte u něj volný pozemek, můžete využít zemní čerpadlo s plošným kolektorem. To je z hlediska spotřeby elektřiny, hlučnosti, investice a životnosti tou nejlepší volbou.   

Tepelné čerpadlo pro starší dům

Tepelné čerpadlo do nového rodinného domu

V nově stavěných rodinných domech se tepelná čerpadla využívají nejen na vytápění a ohřev vody, ale v posledních letech i po jejich chlazení. Nový dům by měl být připraven na změny klimatu a zvládat jak zimní tak i letní výkyvy teplot. Tepelné čerpadlo je jediný systém, který dokáže pro rodinný dům zajistit tepelnou pohodu po celý rok.     

Cena tepelných čerpadel pro nový rodinný dům je nižší než pro starší rodinné domy. Díky tomu, že jsou kvalitně zateplené, mají nové domy výrazně nižší tepelnou ztrátu a proto jim postačí menší tepelné čerpadlo. Zatímco pro starší rodinný dům se nejčastěji používají tepelná čerpadla o výkonu 13 až 17 kW, do novostaveb stačí většinou levnější tepelná čerpadla s výkonem 5 až 9 kW.       

Dům s tepelným čerpadlem nemusí mít ani komín, ani plynovou přípojku. Pozemek i samotná stavba jsou tak levnější a rozdíl mezi cenou tepelného čerpadla a jiného systému vytápění není v součtu až tak vysoký.