Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Regulus Eco614M vs. Vaillant VWL105/6A+VWZ MEH 97/6

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
prosím o radu. Vybírám TČ vzduch/voda pro novostavbu. Jednopodlažní RD, obytná plocha 151m2, tepelné ztráty domu dle PENB 16,5MWh/rok (prostup tepla obálkou + větrání + netěsnosti). Potřeba energie na vytápění 12MWh/rok.

Vybírám mezi TČ:
Regulus Eco614M
Vaillant VWL105/6A + VWZ MEH 97/6


Tepelné čerpadlo bude v kombinaci s teplovodní krbovou vložkou s výměníkem (BEF AquaticWH70) o výkonu 11kW, z toho 8kW do výměníku. Oba teplené zdroje budou natápět akumulační nádrž Regulus HSK390P - jak pro TUV, tak pro podlahové topení.

Tepelná čerpadla jsou doporučena naším topenářem z důvodu osobních zkušeností, letitou praxí s těmito značkami a především servisem, který je pro tyto značky "za humny".

Teplovodní krbová vložka je vybrána jako alternativní a záložní zdroj vytápění a ohřevu TUV (les je za domem), s myšlenkou záložních zdrojů pro oběhová čerpadla v případě dlouhodobého výpadku el. proudu.

Otázky zní:
Jsou tato čerpadla výkonově vhodná?
Jaké čerpadlo preferovat z hlediska kvality a poruchovosti?
Jaké čerpadlo preferovat z hlediska regulace a ovládání?

Děkuji K.
  • 15. 2. 2024  20:47
  • Kali

To co popisujete mi přijde poněkud děsivé:-)
Váš dům má tepelnou ztrátu kolem 6 kW, obě tepelná čerpadla jsou výrazně předimenzovaná. Nebudou fungovat efektivně a zkrátí se jim životnost.
Krbová vložka o tomto výkonu je naprostá šílenost. Běžně budete potřebovat dotopit 2 - 3 kW, ale když "naložíte" takové dělo dřevem, budete mít doma 30 °C a ještě tři dny budete větrat okny.
Zapojení s teplovodní vložkou a akumulační nádrží je složité, drahé a pravděpodobně zvýší spotřebu elektřiny tepelného čerpadla.

Doporučuji:
- Nechte si auditorem nebo projektantem spočítat z PENB tepelnou ztrátu a na ní pak navrhnout mnohem menší tepelné čerpadlo
- Místo té vložky si pořiďte malá kamínka 4 - 6 kW bez napojení na topný systém. (Krbová vložka při výpadku elektřiny do podlahovky stejně netopí).
- Pokud vás k takovému předimenzovanému, složitému a drahému řešení pro malou novostavbu nutí váš topenář, tak ho vyměňte:-)

Tady se dozvíte více:
https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/krb-solar-podlahove-topeni-rekuperace-fotovoltaika
https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/spravne-zapojeni
https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/skoleni-bleskova-nalejvarna (přednáška č. 1)


  • 17. 2. 2024  18:00
  • Správce

Dobrý den,

děkuji za odpověď, která mě popravdě dost děsí. O to víc, když výkony krbové vložky a TČ navrhl sám projektant spolu s energetickým specialistou, který PENB na dům vytvářel.

Zapomněl jsem dodat, že oba systémy vytápění by neměly jet současně - možná proto takový navržený výkon. Tedy pokud zatopím v krbu, tepelné čerpadlo vypne. A zase naopak, v momentě, kdy klesne teplota v aku nádrži, sepne tepelné čerpadlo.

Chápu, že tento systém není asi pro TČ moc efektivní, nicméně dle projektanta teplovodní krb musíme mít abychom splňovali nároky dle PENB.

Ještě bych se chtěl zeptat, proč by krbová vložka nemohla topit do podlahy v případě výpadku elektřiny? Za předpokladu napojení oběhových čerpadel a dalších nutných komponentů na nějaký záložní zdroj? (UPS, baterie s měničem, ... )

To, že je toto řešení drahé souhlasím. Jen úplně nechci být odkázaný na jeden zdroj topení v celém domě. Holt jsem stará škola.

Samozřejmě celou věc řeším pozdě, neboť teplovodní krbová vložka již stojí na svém budoucím místě a čeká na zapojení topenáři.

I tak moc děkuji za velmi cenný názor a zaslané odkazy pro další řešení této situace.

Děkuji
K.
  • 18. 2. 2024  12:02
  • Kali

I když pojedou oba systémy samostatně, jsou pořád předimenzované. To co máte navržené se hodí pro nezateplený větší dům a ne pro relativně malou, super zateplenou novostavbu.
Do podlahovky topit můžete přes ty baterky, ale dům vám v takové situaci vytopí už jen ta část výkonu vložky, kterou předává krbová vložka přímo do místnosti.
  • 19. 2. 2024  10:30
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku