Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Žádost pro výběr TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, chtěla bych, prosím, poradit s výběrem splitového TČ vzduch/voda, pro vytápění budovy s radiátory (55 st. C) a pro ohřev TUV. Mám dvoupodlažní rodinný dům s deskovými radiátory, vytápěná plocha 160 m2, rekonstrukce před 7 lety, tep. ztráta budovy dle PENB je 11 kW. Dosavadní topný systém je elektrokotel. Na základě výběru se rozhoduji mezi dvěma TČ: Panasonic AQUAREA T-CAP KIT-WXC12H9E8, chladivo R410A, o výkonu 12 kW (dle enrg.pro TZ budovy , energ. třída A++ (SVT 8507) a Mitsubishi Zubadan PUHZ-SHW112YAA, chladivo R410A, o výkonu 11,20 kW, energ. třída A++ (SVT 31021). Rozdíl mezi těmito TČ je však 40000 Kč ve prospěch Panasonicu. Mohli by jste mi poradit, pro které TČ bych se měla rozhodnout ? Je Mitsubishi Zubadan kvalitnější ? Anebo zda by jste mi poradili, jestli by bylo vhodnější TČ o nižším výkonu s ohledem na TZ budovy 11 kW. Prostudovala jsem, že výkon TČ by měl pokrýt 70 % tepelné ztráty objektu. Za odpověď předem děkuji. Ivana Juřicová
  • 22. 6. 2023  11:24
  • Ivana Juřicová

Obě čerpadla jsou na tom podobně. Potřebujete nutně split? U těchto čerpadel asi budou povinné revize chladiva což vám zvýší provozní náklady. Viz: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/krok-6-porovnani-vedlejsich-provoznich-nakladu
Volil bych spíš monoblok, nebo čerpadlo s jiných chladivem R32, nebo R290.

  • 28. 6. 2023  07:14
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku