Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Keymark - pravda o TČ?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
Prosím o konzultaci ohledně vyhodnocení parametrů tepelných čerpadel.
Plánuji koupi TČ pro 15 let starý RD s tepelnou ztrátou 7kW (dva topné okruhy – přízemí podlahové topení; podkroví radiátory) a přípravou TUV v externím nepřímotopném zásobníku TUV 250 l pro 6 člennou rodinu.
Na základě doporučení, jak vybrat TČ jsem oslovil řadu dodavatelů a montážních firem TČ v moravskoslezském kraji, aby mi navrhli odpovídající TČ pro můj záměr.
Protože jsem z podkladů prodejců nevyčetl všechny srovnávací parametry, nakonec jsem „skončil“ na stránkách CEN KEYMARK, kde jsem v databázi našel protokoly o zkouškách jednotlivých typů. V protokolech jsem objevil hodnotu roční spotřeby energie v kWh, kterou jsem u žádných prodejců uvedenou nenašel…

https://keymark.eu/en/products/heatpumps/certified-products

Podle spotřeby, výkonů a ceny mi vychází nejlépe japonská TČ (Hitachi a Panasonic) a evropská TČ (Protherm=Vaillant a IVT=Buderus; TČ NIBE mají k mému překvapení velkou spotřebu ...).
Když uvážím, že IVT stojí cca 320 tis a japonci cca 220 tis, téměř za shodné parametry výkonu a spotřeby, pak by jasná volba padla na japonce (tam se také vyrábí většina kompresorů, pokud se nemýlím, tak je vyrábí Hitachi, Mitsubishi i Panasonic) ... ale o Hitachi TČ jsem nedohledal žádné zkušenosti nebo recenze, stejně tak o Vaillantu a Porothermu ... máte s nimi nějaké zkušenosti?
Díky za rady a vysvětlení proč parametrově stejné TČ stojí o 100 tis víc?
Díky za odpověď.
Petr
  • 27. 3. 2022  21:47
  • Petr

Ta hodnota spotřeby v kWh není bez dalšího zkoumání úplně porovnatelná mezi jednotlivými čerpadly. Doporučujeme hodnotit spíše podle energetické účinnosti.
Více zde:
https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/krok-2-porovnani-spotreby-elektriny-tepelneho-cerpadla

"Japonské" stroje vychází konstrukčně většinou z klimatizačních jednotek, což má výhodu v levnější velkosériové produkci. Naopak nevýhodou je většinou vyšší hlučnost, odvod kondenzátu pod jednotku (dražší čerpadla ho mají řešený do kanalizace) atd.

  • 28. 3. 2022  11:05
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku