Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Dotaz - zapojení TČ do stávajícího systému elektrozásobníku

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
Obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně TČ – vzduch/voda – stávající objekt.
Zvažuji jeho instalaci do současného systému vytápění a přípravy TUV, ta je nyní tvořena elektrickým zásobníkovým ohřívačem 300l (3ks 3kW topných tyčí – celkem 9kW příkon) s průtokovým výměníkem TUV. Na zásobník je napojena teplovodní krbová vložka, kterou používám přes topnou sezónu téměř každý den cca 3 hod (banánová krabice dřeva) pro ušetření elektřiny, dotuje topení a tím pádem i TUV.

TČ bych chtěl zapojit na akumulační zásobník přes napojení krbové vložky, krb chci určitě zachovat napojen na stávající akumulaci.
Navíc by TČ bylo napojeno na nový nepřímotopný zásobníkový ohřívač (cca 250 – 300l např. OKC 250 NTR/HP) – větší se mi do technické místnosti už nevleze.
Od TČ očekávám hlavně celoroční přípravu TUV, která je dnes pro naši rodinu (2 dospělí a 5 dětí) neefektivní, díky nepřímému ohřevu TUV a letnímu provozu, kdy musím nahřát 300l pro nepřímou přípravu TUV a dostávám se na spotřebu elektřiny jako v zimě při používání krbu.

Problém je taky v prostoru technického zázemí, které je situováno pod schody a proto vnitřní instalace TČ by měla být co nejmenší – proto spíše zvažuji typ monoblokového TČ. Výhoda je, že je prostor v podstatě součástí interiéru, takže ztráty teplem jsou minimální …

Od TČ chci celoroční úsporný ohřev TUV a samozřejmě topení, s tím, že se dá počítat značné dotování systému opět krbem, takže nějaké super výkony TČ v mrazech pod bodem mrazu nejsou mojí prioritou …
Tepelná ztráta domu je 7 kW (15 let starý dům – obvodové stěny Porotherm 44 + 8 cm polystyren, střecha 12cm PUR BACHL, vytápěná plocha cca 180 m2).
Firma, co výpočet TZ prováděla, mi doporučila čerpadlo s invertorem 8-9kW nebo 6kW on/off.
(osobně bych dal přednost on/off systému, pro jeho jednoduchost, ale takových čerpadel jsem už moc na internetu nenašel … snad REGULUS za 170tis.)

Z výše uvedeného jsem předpokládal, že pořízení TČ nebude až tak velký problém a nebude to stát majlant … opak je pravdou … dvě realizační firmy mě po návštěvě odmítli.
Navíc i cena nabídek včetně montáže je značně odlišná (započítán i zásobník TUV) – Nibe cca 330 tis, ACOND cca 290 tis (jediná firma co by šla do realizace dle mých požadavků), Panasonic cca 250 tis, Hitachi cca 210 tis … vyřízení dotace od 20tis po „zadarmo“ …

Prosím o Vaší radu … je to špatný koncept zapojení TČ?
Jen ještě pro představu k provozu domu:
- TUV nastavena na 18 – 22 hod (4hod/den)
- Podlahové topení (přízemí – cca 24°C) – 5 až 10 hod (Manželka je s malým synem na mateřské) (5hod/den)
- Radiátory (podkroví – cca 21°C) – 6 až 8 hod + 16 až 18 hod (4-5hod/den – termohlavice); o víkendu přes celý den
- Dům si celkem slušně drží teplo … za 15 let provozu má elektrokotel odpracováno 21 586 pracovních hodin a má za sebou 19 691 startů … myslím, že by v takovém režimu mohlo jet i TČ
- TČ by podle mě stačilo řídit přes teplotní čidla v nádržích (minimum 35°C (TUV45°C)/maximum 45°C (TUV 55°C)) … stejně jako pracuje elektrokotel?!

Původně jsem nechtěl investovat více než cca 150 tis (to toho se dnes asi vlezu maximálně při odečtu dotace 100tis.), s návratností tak do 5 let, protože krb mi šetří velké množství energie a současná spotřeba je cca 8MWh za rok na topení a vytápění, takže nepočítám s větší úsporou než nějakých 20-25tis za rok v současných cenách cca 4,5tis za MWh.
Pro laika naprostá džungle! … všichni mají super čerpadla za skvělé ceny … prosím o jakékoli doporučení co za TČ do tohoto systému zvolit i s ohledem na cenu a realizační firmu (lokalita Opava).

Děkuji moc za Vaši radu.
S pozdravem Petr
  • 14. 3. 2022  14:46
  • Petr Sedláček

Principiálně to zapojit jde jak popisujete. Použít nový bojler a stávající akumulátor použít jen pro vytápění. Podle schématu 3 zde:
https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/spravne-zapojeni
Průtokovou vložku v akumulátoru můžete použít pro předehřev studené vody do nového bojleru, ušetří to trochu elektřiny.

  • 16. 3. 2022  16:57
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku