Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Je nutné stavební povolení na umístění TČ Vzduch/Voda u staršího domu?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Zdravím, soused si umístil na svůj pozemek TČ vzduch/voda, první rok byla hlučnost tak nějak ok, bylo to slyšet, ale nijak nerušilo. TČ je umístěno 4 metry od naší terasy a 6m od okna do pokoje. Letos ho má druhý rok a TČ duní a píská, laicky zní jako něco "vyrachtaného", sousedovi jsme opakovaně říkali, ať to vyřeší, až po několikátém doporučeném dopisu ho otočil o 90 stupňů aže neví proč s tím máme problém a nic víc dělat nebude a nemáme mu závidět že má na TČ. Naopak před něj dal kovové sudy, od kterých se ten hluk odráží zas k nám. Nabízeli jsme mu ať si to jde poslechnout, slyšíme to po celé zahradě a když je ticho tak i doma jakoby vibrovat, odmítl.

Soused tvrdí že nepotřebuje žádné povolení na TČ a že na něj úřad nemůže, když jsme mu jej navrhli jako řešení, pokud nebude spolupracovat. Rád bych se zeptal, jak to tedy je? U novostaveb to je jasné, ale jak to je u starších domů? Např. při výměně kotle za TČ. A ještě bych se chtěl zeptat, zda musíme mít důkaz že to hučí pokud bychom si stěžovali na úřadu, nebo si to úřad změří sám a jestli mu může něco hrozit pokud ho tady má opravdu bez stavebního povolení. Děkujeme za reakci a rady.
  • 22. 2. 2022  10:47
  • Bronislav

Zde jsou podrobné informace o problematice a postup jak problém řešit.
https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/hlucnost-tepelnych-cerpadel
  • 24. 2. 2022  08:48
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku