Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Viessmann x Vaillant

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, máme RD s tep. ztrátou 3,1 kW - budeme ohřívat vodu jak pro podlahovku, tak užitkovou (máme IZT-U atrea 467l (2výměnníky), pro ukládání přebytečného tepla z krbu s výměnníkem). Doporučili nám TČ Wiessmann Vitocal 200-S D6, průtokový doohřev 9kW, nebo Vaillant aroTHERM Split 75/5 s hydraulickým modulem 77/5... Které z těchto TČ je pr onás vhodnější? Nestačilo by nám nějaké s menším výkonem? DĚKUJI!!!
 • 6. 12. 2021  16:17
 • Liliana

Ještě nám teď nabídlu BUDERUS WPL 6AR Comfort. Prosím o doporučení, které z těch tří je pro nás nejvhodnější, případně, jestli nejdou zbytečně předimenzovaná?
 • 6. 12. 2021  16:41
 • Liliana

Potřebujete výkon 3,1 kW na vytápění + 1 kW pro přípravu teplé vody, celkem 4,1 kW. Všechna nabídnutá čerpadla mají výkon zbytečně velký 5,6 až 6,2 kW (to může vést v teplejších dnech k provozním problémům).
S čerpadlem Buderus wpl je technicky shodné čerpadlo IVT AIR X, které má ale navíc menší řadu X 50 s výkonem 4,6 kW, které by k vaší velikosti domu sedělo lépe.
Doporučil bych krbovou vložku napojenou na topný systém u takto malého domu nepoužívat.
Viz: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/krb-solar-podlahove-topeni-rekuperace-fotovoltaika

To samé platí pro ten integrovaný zásobník tepla, ve kterém je topná voda i ohřev teplé vody. Dost se tím dá zvýšit spotřeba elektřiny.
Viz: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/spravne-zapojeni

 • 7. 12. 2021  09:37
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku