Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Vyplatí se mi TC v kombinaci solár+akumulační nádrž+krbové teplovodní kamna

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Máme 5 let starou novostavbu malého domu 80m2 podlahové plochy. Zdivo 44 Porotherm, okna 2 skla, v podlaze 15cm polystyrenu, ve stropě 50cm vaty. V technické místnosti máme 500l akumulační nádrž s prutokovým spirálovým ohřevem TUV. Na ni je napojeno 8 fotovoltaických panelů, krbová vložka a elektrická spirála 4,5 kW. V domě máme teplovodní podlahové vytápění. Uvažuji nad tepelným čerpadlem vzduch-voda. Podle prozkoumání vašeho návodu na správné zapojení TČ https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/spravne-zapojeni jsem dospěl k řešení čerpadla i s ohřevem TUV. Můj dotaz zní jestli se mi investice do TČ vyplatí (cca 150tis) vzhledem k jeho životnosti? Díky vašemu návodu na správné zapojení TČ mě napadlo i řešení, přidat do systému vytápění elektrický bojler 120l pro 4 osoby, který by se zapínal na topnou sezonu a v akumulační nádrži by stačilo držet teplotu jen 35 stupňů, čím by podle mě došlo k úspoře nákladů vytápění.
Další otázka je, zda při současném a budoucím zdražování elektřiny by se i tak tepelné čerpadlo s životností 15let nakonec opravdu nevyplatilo?
 • 14. 11. 2021  10:24
 • Ladislav

Ještě jsem zapomněl dodat, že v krbové vložce již nechci nadále vůbec topit.
 • 14. 11. 2021  15:00
 • Ladislav

Pokud už nechcete topit vložkou a budete využívat elektřinu tak má to čerpadlo smysl. Navíc myslím můžete získat dotaci na výměnu elektrického vytápění.
Jen to chce nějakou opravdu zkušenou firmu, která čerpadlo správně propojí do systému.
 • 15. 11. 2021  07:06
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku