Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ záměnou za elektrokotel

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Uvažuji nad výměnou elektrokotle za TČ. Kotel topí do 1000 l zásobníku společně s krbovou vložkou a odtud jde TV přes ekvitermem řízený 3ventil a čerpadlo do podlahy. Bylo by stále ještě efektivní prostě do trubek od kotle zapojit TČ a nechat jej zahřívat zásobník na cca37°C v hysterezi 4°C oproti přímému zapojení do podlahy? Nebylo by v takové případě výhodnější on/off TČ? Děkuji
 • 8. 6. 2021  06:34
 • Ota Kopačka

Lepší by to bylo bez takto velkého zásobníku (čerpadlo pomaleji reaguje na změny venkovní teploty a jsou tam i tepelné ztráty) ale bude to fungovat. Jen je potřeba provozovat čerpadlo ekvitermně a vyřadit při provozu čerpadla ten trojcestný ventil.
https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/ekvitermni-regulace
Jestli on/off nebo řízené je jedno.

 • 8. 6. 2021  07:09
 • Správce

Ten 3cestný ventil nemohu vyřadit, protože je jím ekvitermně regulováno topení, resp. TV ze zásobníku, kam může, mimo TČ, topit i krbová vložka (cca 55°C). Tzn. bylo by lépe oddělit okruh teplé vody z tohoto zásobníku (tam nechat jen topení krbovou vložkou) a TČ s cca 35°C a vlastní ekvit.reg. jestli to dobře chápu. Chtěl jsem mít jen jednu konečnou ekvit.regulaci. Takhle budu muset mít v bytě dvě.
 • 8. 6. 2021  07:30
 • Ota Kopačka
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku