Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

zapojení TČ vzcuch-voda s aku nádrží

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, prosím o odborné vyjádření k problematice zapojení TČ s aku nádrží pro vytápění domu.
Koupili jsme starý dům, kde bylo původním majitelem na dotaci pořízeno TČ 19kW s aku 220 nádrží s topným tělesem a 15ks nových deskových radiátorů (z toho 1žebřík). Napojeno však bylo na starý ocelový rozvod ÚT a ten jsme se rozhodli zrekonstruovat do mědi. Podezdili jsme jen parapety a připravily drážky na nové rozvody. Místní topenář, který nám chce vše znovu zapojit a zprovoznit mě tlačí do nové akumulační nádoby, která by měla oddělený okruh pro ohřívání aku nádrže od okruhu teplé vody v systému ÚT prý, aby se nemusela používat nemrznoucí směs do celého systému. Původně totiž byla použita. TČ má však protizámrzovou ochranu a mělo by fungovat i s vodou. Já však nemám problém naplnit systém nemrznoučkou do -15, avšak nepředpokládám, že by topení v mrazech stálo, pokud by nevypli el. Dotaz je však, zdali je dobrý nápad to co navrhuje topenář? Bude vůbec vytápění efektivní, nebude spíš systém vytápět el. těleso v nádobě namísto TČ? Z logiky věci mi přijde aktuální zapojení se stávajícími komponenty jako správné. TČ vytápí až na 55°C nemyslím si, že by odděleným okruhem zvládalo efektivní ohřívat vnitřní zásobník.
Děkuji za radu,

s pozdravem,

Jan Hlavsa
  • 15. 2. 2021  19:29
  • Jan

Jedna akumulační nádoba pro topení i teplou vodu je špatné řešení a podstatně zvyšuje spotřebu elektřiny. Určitě udělejte separátní zásobník teplé vody. Proč je napsáno zde:

https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/spravne-zapojeni

Nemrznoucí směs nepotřebujete a pokud jí tam chcete pro jistotu dát, tak ředění cca na -8 °C. Nemrzka hůř vede teplo a oběhová čerpadla mají vyšší spotřebu elektřiny.
  • 16. 2. 2021  17:27
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku