Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

Čerpadlo, regulace, TUV

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

plánujeme stavbu RD nedaleko od Liberce a ani přes spoustu přečtených článků a názorů si nejsem jist technickým řešením vytápění a ohřevu TUV.

Projekt a spočítané tepelné ztráty ještě v tuto chvíli nemáme, ale dům vychází z typového domu (materiál VPC + zateplení 20cm) a průměrná tepelná ztráta je udávaná 5-7 kW. Dům je patrový se sedlovou střechou a užitnou plochou cca 147 m2. Rádi bychom pořídili tepelné čerpadlo vzduch-voda (původně byl v úvahu i země-voda s plošnými kolektory, ale tam nám nevycházela moc návratnost). V obou patrech jednoznačně budeme mít podlahové teplovodní vytápění.

A v tuto chvíli začíná rozhodování ohledně regulace. Rozmyšleno je cca 8 zón, kdy by měli být samostatné okruhy do dvou žebříků ve dvou koupelnách. Samozřejmě vím, že kombinace čerpadla a podlahového topení, je ideální s tím, že pro čerpadlo je ideální, když je regulace teploty co nejplynulejší bez výkyvů teplot ohřívané vody. Nevíme jak nejlépe využít ekvitermní regulace, aby byl provoz co nejvíce ekonomický a zároveň byla v domě zajištěna dostatečná tepelná pohoda. A jakým nejlepším způsobem regulovat teploty v jednotlivých zónách (místnostech)? Regulovat si průtoky sami nebo doplnit místnosti čidly, která budou spolupracovat s ekvitermní regulací? V tomto bych velice ocenil rady odborníků, kteří se s něčím takovým potýkají běžně a ne jako my poprvé.

A druhý dotaz je ohledně ohřívání teplé užitkové vody? Úplně nemám jasno jak nejlépe zkombinovat TČ, regulaci podlahového topení a zároveň ohřev teplé užitkové vody. Podlahové topení pracuje s jinou teplotou v řádu okolo cca 25-30 °C a pro teplá voda má teplotu někdo okolo 55 °C. Nevím jak velký zásobník vody pořídit a jak je řešeno, když je potřeba ohřívat na tuto vyšší teplotu a zároveň do podlahovky topit nižší teplotou? Vyplatí se ohřívat TUV pomocí čerpadla nebo je lepší a ekonomičtější to řešit jinak?

Doufám, že jsem Vás nezahltil dlouhým textem a také doufám, že moje dotazy nejsou mimo mísu.

Budu velice rád za odpověď, případně za doporučení kam jinam se s takovými dotazy obrátit.

Děkuji a přeji Vám hezký den.
  • 8. 10. 2020  08:14
  • Honza

Ohřev teplé vody je jednoduchý, čerpadlo topí střídavě na nižší teplotu do podlahy a vyšší teplotu do zásobníku vody. Pro běžnou rodinu (když nebudete mít nějakou extra velkou a často používanou vanu) stačí zásobník okolo 200 l.
Popsáno je to zde: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/spravne-zapojeni

Nejdůležitější je ekvitermní regulace, ke které tepelné čerpadlo používá i vnitřní čidlo umístěné například v obýváku. Okruhy podlahového topení v jednotlivých místnostech se pak zaregulují na rozdělovači, aby v nich byla požadovaná teplota.
Automatická regulace s čidly pro každou místnost není potřebná, pokud se to kvalitně zareguluje.
  • 10. 10. 2020  07:43
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku