Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Čerpadlo, regulace, TUV

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

plánujeme stavbu RD nedaleko od Liberce a ani přes spoustu přečtených článků a názorů si nejsem jist technickým řešením vytápění a ohřevu TUV.

Projekt a spočítané tepelné ztráty ještě v tuto chvíli nemáme, ale dům vychází z typového domu (materiál VPC + zateplení 20cm) a průměrná tepelná ztráta je udávaná 5-7 kW. Dům je patrový se sedlovou střechou a užitnou plochou cca 147 m2. Rádi bychom pořídili tepelné čerpadlo vzduch-voda (původně byl v úvahu i země-voda s plošnými kolektory, ale tam nám nevycházela moc návratnost). V obou patrech jednoznačně budeme mít podlahové teplovodní vytápění.

A v tuto chvíli začíná rozhodování ohledně regulace. Rozmyšleno je cca 8 zón, kdy by měli být samostatné okruhy do dvou žebříků ve dvou koupelnách. Samozřejmě vím, že kombinace čerpadla a podlahového topení, je ideální s tím, že pro čerpadlo je ideální, když je regulace teploty co nejplynulejší bez výkyvů teplot ohřívané vody. Nevíme jak nejlépe využít ekvitermní regulace, aby byl provoz co nejvíce ekonomický a zároveň byla v domě zajištěna dostatečná tepelná pohoda. A jakým nejlepším způsobem regulovat teploty v jednotlivých zónách (místnostech)? Regulovat si průtoky sami nebo doplnit místnosti čidly, která budou spolupracovat s ekvitermní regulací? V tomto bych velice ocenil rady odborníků, kteří se s něčím takovým potýkají běžně a ne jako my poprvé.

A druhý dotaz je ohledně ohřívání teplé užitkové vody? Úplně nemám jasno jak nejlépe zkombinovat TČ, regulaci podlahového topení a zároveň ohřev teplé užitkové vody. Podlahové topení pracuje s jinou teplotou v řádu okolo cca 25-30 °C a pro teplá voda má teplotu někdo okolo 55 °C. Nevím jak velký zásobník vody pořídit a jak je řešeno, když je potřeba ohřívat na tuto vyšší teplotu a zároveň do podlahovky topit nižší teplotou? Vyplatí se ohřívat TUV pomocí čerpadla nebo je lepší a ekonomičtější to řešit jinak?

Doufám, že jsem Vás nezahltil dlouhým textem a také doufám, že moje dotazy nejsou mimo mísu.

Budu velice rád za odpověď, případně za doporučení kam jinam se s takovými dotazy obrátit.

Děkuji a přeji Vám hezký den.
  • 8. 10. 2020  08:14
  • Honza

Ohřev teplé vody je jednoduchý, čerpadlo topí střídavě na nižší teplotu do podlahy a vyšší teplotu do zásobníku vody. Pro běžnou rodinu (když nebudete mít nějakou extra velkou a často používanou vanu) stačí zásobník okolo 200 l.
Popsáno je to zde: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/spravne-zapojeni

Nejdůležitější je ekvitermní regulace, ke které tepelné čerpadlo používá i vnitřní čidlo umístěné například v obýváku. Okruhy podlahového topení v jednotlivých místnostech se pak zaregulují na rozdělovači, aby v nich byla požadovaná teplota.
Automatická regulace s čidly pro každou místnost není potřebná, pokud se to kvalitně zareguluje.
  • 10. 10. 2020  07:43
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku