Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

sonda ve vrtu z mědi nebo plastu

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, vybírám tepelné čerpadlo země-voda pro RD s tepelnou ztrátou 15kW, kde bude pouze podlahové topení, a sonda bude ve vrtu. Některé společnosti nabízejí měděnou a některé plastovou sondu ve vrtu. Mohla bych Vás poprosit o nezaujatý názor, co je lepší? Společnosti používající měď operují s tím, že měď je vodič, proto je to mnohem lepší. Další zase prosazují názor, že při odběru tepla z horniny je rozhodující její tepelná vodivost, kterou použitým materiálem sondy nezměníme. Co je tedy pravda? Děkuji za radu.
  • 9. 3. 2011  18:25
  • Pavlína

Měděné potrubí se používá jen u tepelných čerpadel s přímým vypařováním, kdy ve vrtech je přímo chladivo, nikoliv nemrznoucí směs.
Oba systémy mají své výhody i nevýhody. V podmínkách ČR se v drtivé většině případů používají vrty s plastovým potrubím a nemrznoucí směsí.
  • 10. 3. 2011  10:39
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku