Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Zemný kolektor v naváženej hline

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý deň,

za domom máme cca 300 m2 plochy na zemný kolektor, ktorý by zrejme postačoval na naše tepelné straty. Pozemok však smeruje z kopca v sklone cca 10% a tak sme v roku 2010 vybudovali po obvode pozemku oporný múr (v najnižšom bode je vysoký 1,75 m) a zavozili hlinou - prevažne ornicou (v najvyššom bode pôvodného terénu je navážaná hlina vo výške cca 1m nad pôvodným terénom, v najnižšom bode cca 1,5 m) , ktorá nebola nijak zvlášť hutnená (iba prejazdom bágru, ktorý hlinu roznášal). Má takáto hlina odlišné vlastnosti pre fungovanie kolektora resp. je vhodné v takejto navážanine osadiť zemný kolektor pre TČ, alebo je treba väčšiu výmeru vzhľadom na fakt, že sa jedná o nehutnenú navážanú ornicu?

Treba ešte spomenúť fakt, že všade naokolo je cca 1,5 m vysoký oporný múr, to znamená, keby bol kolektor osadený do hĺbky cca 1,2m tak pre človeka stojaceho na susednom pozemku (na pôvodnom teréne), je v podstate nad úrovňou zeme (otázne je teda tiež to, aká by mala byť minimálna vzdialenosť kolektora od tohto múru).

Ďakujem
  • 3. 3. 2011  21:26
  • Martin Babulic

Zemina bude pro položení kolektoru vhodná.
Vzdálenost trubky od opěrné stěny by měla být cca 1,5 m.
  • 7. 3. 2011  12:20
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku