Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Omluva za překlepy a vážnou chybu

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Samozřejmě, že většího rozdílu teplot na sekundáru, stejně jako na primáru dosáhnu snížením množství obíhající kapaliny. Navíc tento příklad je jen pro příměr a použití standardního vzorečku pro COP. Sám uvažuji o kondenzátoru přímo v AKU nádobě, kde jsou dozajista poměry delty t o mnoho drastičtější cca 40 K a zachováním samotížky s teplotami nahoře cca 85°C a vracečka z topného kruhu cca 40°C při teplotě vstupu do topného okruhu cca 60°C. Samotná samotíž je schopna při dlouhodobějším dodávání výkonu snížit teplotní rozdíl z 15-20°C na cca 10-8°C, tedy odbobně jako systém s čerpadlem. Jen jí to trochu déle trvá a ušetří na příkonu oběhovky. Také musí být schopna předat dostatek tepla pro dům i s nízkými teplotami vstupní vody do topného okruhu. Sláva předimenzované litině! To přidaný oběhový čerpadlo vlastně neudělá nic jinýho, než že sníží rozdíl teploty na vrchu radiátoru oproti jeho spodku a tím vlastně předá do místnosti stejný množství tepla jako dříve, kdy byl projektován větší teplotní spád.
Po celou tuto dobu (doba většího delta t než obvykle projektovaných 5 K) je však chladivo v kondenzátoru více podchlazováno pod jeho kondenzační teplotu a to je snad právě to kouzlo zvýšení COP při požadavku na nižší teplotu, třebas do podlahovky (zde se na kondenzátoru taky musí chladivo více podchladit, když na jeho spodek přivádím vratnou vodu místo 45°C z radiátorů jen 25°C). Jinak řečeno, předpokládám (odhaduji)na straně kondenzátoru nižší tlak par chladiva a tím nižší příkon kompresoru, při shodném tepelném výkonu, nebo naopak vyšší výkon předaný vyšším rozdílem teplot při stejném příkonu. Doufám, že mi konečně někdo fundovaný odpoví, zda se mýlím z nedostatku informací nebo jsem je špatně pochopil, či mi mé teorie potvrdí a ještě lépe rozvine a doplní o teorii a fakta. Děkuji, jsem pouhý laik.
  • 11. 1. 2011  17:40
  • Jan Horák

Doporučuji použít tepelné čerpadlo s frekvenčně řízenými oběhovkami. Udržují optimální delta T a je tam zásadní úspora čerpací práce. Např:
www.cerpadla-ivt.cz/cz/ivt-greenline-he-zeme-voda
  • 14. 1. 2011  11:50
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku