Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

chlazení tepelným čerpadlem se zemním kolektorem

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Velmi zajímavou funkcí TČ některých výrobců je možnost použití v parném letním období k ochlazování vnitřních prostorů. Jak to vůbec funguje? Je možno k ochlazování využít podlahové topení nebo je nutno namontovat speciální ochlazovací interiérová tělesa?
Představuji si, že teplá voda z radiátorů či podlahového topení (nejméně 25°C teplá) je čerpadlem proháněna výměníkem, kde je ochlazována chladnějším médiem okruhu zemního kolektoru (tak 10 až 15°C), které však není převáděno kompresorem na vyšší tepelnou
hladinu. Je to tak nebo to funguje ještě jinak? Proč někteří výrobci tuto zajímavou funkci nabízejí a jiní ne? Jaké je přibližné cenové navýšení, pokud je v TČ tato funkce implementována?
  • 12. 12. 2010  19:49
  • Ing. Jiří Hofman

Existují dva způsoby:
Pasivní - dům se chladí jen chladem z vrtu (kolektor zde nelze použít). Nemrznoucí směs z vrtu ochlazuje přes výměník vodu v podlahovém topení, nebo je přímo zavedena do klimatizačních jednotek - FANCOILů.
Aktivní - chlad je vytvářen přímo kompresorem (lze využít vrt i kolektor). Rozvod chladu je obdobný jako v předešlém případě.
Teploty se kterými se pracuje jsou 12 - 18 C.
Pokud chlazení chcete, nekoukejte kdo to nabízí v prospektu ale kdo s dodavatelů s tím má praktickou zkušenost. Není to úplně tak jednoduché, jak to vypadá.
  • 13. 12. 2010  09:30
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku