Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

vzduch/voda vs. země/voda

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
prosím Vás o radu. Máme RD, který vytápíme pomocí elektrokotle 12 kW. Máme v úmyslu přejít na vytápění RD pomocí TČ. Předpokládaný vytápěný objem je cca 520 m3 -odhad tepelné ztráty 10,5 kW. Rozhodujeme se, jestli zvolit variantu TČ vzduch/voda nebo země/voda (kolektor nebo hloubkový vrt). Domníváme se, že plocha pozemku cca 200 m2 je pro zemní kolektor nedostatečná. Můžete nám tedy poradit, jestli je vhodnější použít vzduch/voda nebo země (hloubkový vrt)/voda? Kolik vrtů by se mělo udělat a jak hluboko? Děkuji za odpověd´.
  • 23. 7. 2010  14:58
  • Mirek

Plocha pro plošný kolektor je malá (minimálně je potřeba 250 m2). Poptejte variantu vzduch i vrt (odhadem 110m) a porovnejte ceny. Pokud nebude systém s vrtem dražší o víc než 70 - 80 tisíc zvolte vrt jinak vyberte vzduch. Uvedená částka se vrátí na úspoře provozních nákladů, protože systém s vrtem má o 25 - 30 % nižší provozní náklady než systém vzduch/voda.
  • 27. 7. 2010  08:44
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku