Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Vzduch/voda nebo země/voda

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý deň

rozhodujem sa medzi TC zem-voda a vzduch-voda. Už som bol rozhodnutý pre zem-voda len teraz som počítal dosť diskusií ohľadom tejto tematiky, v ktorý uvádzajú, že TC vzduch-voda (kvalitné) je porovnateľné s TC zem-voda pri takmer rovnakých nákladoch. Argumentujú nižšou účinnosťou TC zem-voda v jarných mesiacoch ked je pôda zamrznutá. Na pozemku máme miesto cca 350m na zemný kolektor. Tz domu je 12kw Prosím poradte, ktoré zvoliť. Mam tu ponuky od Nibe, IVT a tie terpadlá zo vzduchu sú o cca 4tis Eur lacnejšie. 2. otázka ked by som sa rozhodol pre vzduch-voda mám riešiť aj solárne kolektory na dohrev vody?
dakujem
  • 7. 7. 2010  14:14
  • Jano

Podle všech dlouhodobých testů, které se prováděly (hlavně v německu) mají čerpadla vzduch/voda ročně o 25 - 30 % vyšší spotřebu elektrické energie. Pokud máte plochu pro kolektor využijte toho. Funguje to velmi dobře viz. http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=5719
NIBE i IVT jsou kvalitní značky. IVT se ale prodává mnohem více.
  • 12. 7. 2010  09:53
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku