Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Doplnění chladiva

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je úbytek chladiva v TČ běžná věc nebo je to projev nějaké závady? TČ (Čína KFXRS-19IID, kompresor Scroll EVI Copeland) máme od roku 2018 a poslední topnou sezonu pořádně nefungovalo. Vodu ohřívalo místo na 50 st. jen na 32 a nestíhalo se ani odmrazovat. Servisák konstatoval, že budou ucpaná sítka nebo taky málo chladiva. Sítka tedy vyčistil (v lednu), ale ke zlepšení moc nedošlo (voda 38-39 stupňů) a chladivo že zkontroluje až po topné sezoně, až bude teplo. Přijel tedy minulý týden a chladivo vyčerpal, zvážil a znovu naplnil (v TČ je 4,6kg R407C). Na faktuře uvádí ještě výměnu separačního filtru a vysoušení systému TČ. Celkem materiál a práce 7900,-Kč. Tvrdí mi, že je to běžná činnost jako když jedu s autem do servisu doplnit klimu nebo měnit olej a že až to zase nebude topit, tak se opět udělá stejný "servis". Mě se to ale nezdá a nerad bych platil stále takovou sumu peněz. Děkuji za odpověď.
  • 29. 8. 2023  10:46
  • Pavel

Úbytek chladiva = nějaký problém. Určitě se každý rok neváží a nedoplňuje. Změňte servisáka, kvalitně vybavený specialista pomocí diagnostiky většinou zjistí zda je chladiva málo i když je venku zima.
  • 30. 8. 2023  17:38
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku