Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Jansen Powerwave

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
má někdo s tímto kolektorem praktické zkušenosti?

Jedná se o 63mm vlnitou trubku a výrobce tvrdí, že stačí zhruba poloviční délka oproti klasickému 32mm. Co jsem zjistil,
a) prodejce tvrdí, že kolektor nemá nevýhody oproti jiným kolektorům, co se týká zavzdušnění a zhruba jeho poloviční délka oproti ostatním je potvrzená.
b) konkurence jej nedoporučuje z důvodu zavzdušnění (vzduch se hromadí v malých kapsách způsobené tím, že potrubí není uvnitř hladké a to působí problémy; předpokládám, že pouze první sezónu ) a z důvodů brzkého vyčerpání půdy kolem kolektoru (objem je prostě poloviční oproti běžnému) a bude poddimenzovaný.
c) výrobce v materiálech uvádí, že tím, že je kolektor o něco níže, než je běžné a tím, že potřebuje nižší teplotní rozdíl oproti bežnému, tak teplota v zemi zůstavá vyšší. Jinými slovy dokáže odebírat teplo ze země efektivněji a také pomaleji.

Argumenty obou stran se jeví rozumné a zárověň i protichůdné z mého pohledu, ale podstatná by byla zkušenost někoho, kdo kolektor má. Výhody v jeho použití v našem konkrétním případě vidím v tom, že bude potřeba jen 1 smyčka bez nutnosti mít šachtu s rozdělovačem a také méně výkopových prací.

Děkuji.
  • 25. 5. 2023  18:20
  • Jan

V podstatě je to tak jak píšete. Podle informací od firem, které tento systém instalovaly, tak odvzdušňování zabere výrazně více času než u jiných typů kolektorů. Výkopy jsou sice kratší, ale také hlubší. Zemní práce jsou objemově podobné, ale kvůli hloubce finančně a technicky náročnější, než u běžných kolektorů s hloubkou uložení trubky 1,2 m.

Můj názor je, že pokud máte k dispozici plochu pro běžný jednovrstvý kolektor tak ho použijte. Pokud máte plochu pro kolektor omezenou, pak je tento typ kolektoru dobrou alternativou k vrtu.

  • 26. 5. 2023  08:35
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku