Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Spínání

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Zdravím, pane správče,

od doby pořízení TČ a dlouho i předtím sleduji vaši poradnu a rád sděluji, že mně v mnohém pomohla.

TČ provozuji necelé tři měsíce, když se oteplilo na nadnulové teploty, začal jsem sledovat cykly čerpadla - jestli náhodou moc často nespíná.

O tomto víkendu jsem se tím zabýval podrobně a vychází mně, že čerpadlo bylo v provozu 20 - 25 minut a následovala přestávka 35 - 60 minut. Během devíti hodin sepnulo 8x.

Venkovní teploty se pohybovaly od 6,5 do 12,5 stupně, oblačno, vítr.

Pokud je náznak naddimenzování TČ, jak z toho ven?

Radil jste jiným dotazujícím zvýšit teplotní rozdíl mezi vstupní a výstupní vodou. V mém případě je minimální teplota nastavena na 35 stupňů, maximální na 55. Minimální vstupní je 15 stupńů. Bylo by rozumné s tím něco udělat? Abych ale nastavení zbytečně nerozhodil.

Mě osobně napadlo, kdyby to bylo nutné, například snížit topnou křivku /nyní na 0,4, požadovaná teplota celý den 23 stupňů/a ponechat požadovanou teplotu na oněch 23 stupňů. Možná by se počet startů - cyklů snížil.

Jinak jsem s provozem TČ spokojený, jakmile se ochladí, je tendence vyhřívat dům víc , asi o 0,5 stupně/což mně nevadí/, při oteplení je v referenční místnosti stabilně nastavených 23 stupňů.

V domě jsou nízkoteplotní radiátory Korado 33VK, výška 60 cm, 5 místností a celková šířka radiátorů je 5,5 metrů. Uvažuji ještě o přidání radiátoru 1,2 metru v referenční místnosti. Snad nebude nutné instalovat taktovací nádrž ...

Jestli je všechno v pořádku a uvažuji mylně, zaplať pánbu.

Krásné Velikonoce! • 4. 4. 2023  13:00
 • Pavel

Jestli k častějšímu zapínání a vypínání dochází při teplotách nad 6,5 °C jak uvádíte, tak je to vcelku v pořádku. Jde o to, aby při teplotách mezi 0 a 6 °C tepelné čerpadlo jelo plynule na optimální otáčky, protože v těchto teplotách vyrábí tepelné čerpadlo během roku nejvíce tepla a má to tedy výraznější vliv na celkové provozní náklady.
 • 5. 4. 2023  08:35
 • Správce

Děkuji za odpověď.
 • 5. 4. 2023  14:28
 • Pavel
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku