Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Jak omezit vibrace trubek z venkovni jednotky?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobry den,
Mame tyden instalovane nove cerpadlo IVT AirX 9. Venkoni jednotka stoji cca 50cm pred fasadou RD na betonovych nohach ze ztraceneho bedneni. Nohy nejsou spojeny se zaklady RD. Z jednotky vedou 2 trubky primo - vice/mene rovne do prostupu v RD (2 prostupy 7cm nad sebou). RD je z vatovaneho porothermu + zatepleni. Trubky jsou venku izolovane hlinikovou termo folii + ve zdi jsou v sede trubkove izolaci + montazni pena. Uvnitr RD je hned za zdi koleno 90st a trubky vedou ke stropu vedle sebe pod stropem po dvou sousednich zdech az k vnitrni jednotce. Jsou z medi, v sede izolaci a prichyceny odpruzenymy uchyty ke zdi… vypada to idealne a profi.
Ale kdyz cerpadlo jede (aktualne je lehce pod nulou), tak trubky uvnitr mistnosti velmi vibruji na nizkych kmitoctech (60-150Hz) a v podstate z technicke mistnosti delaji obrovsky basovy reproduktor, ktery pak neprijemne posila vibrace do okolnich mistnosti… A to nechcete.
Napada Vas, co s tim, jak ty vibrace odbourat (optimalne) nebo aspon utlumit?
Me napadlo, zda neni problem v relativne kratke a v pidstate rivne vetvi trubky z TC do domu. Ma to cca 1m (50cm venku + 50cm ve zdi) a pak nasleduje prudka pravouhla zatacka ke stropu. A kdyz TC pere teplou vodu pod tlakem primo rovne do RD a voda pak narazi na pravy uhel… co myslite? Muze to byt tim?? Co by pomohlo? Dat venku delsi trubku a udelat na ni venku 2 - 3 kolena, aby dovnitr uz tekla vic v klidu? Vevnitr neni moc prostor na jine reseni.
Nebo pouzit venku antivibracni spojky? Nezmrznou?
Sorry za dlouhy popis a dotazy, kazda rada dobra. Dekuji.
  • 3. 4. 2023  22:43
  • Martin Bures

To se může i při poctivě vyřešeném vedení potrubí stát, že si dům a čerpadlo navzájem "nesednou". Tím kolenem to nebude.

Bude třeba jednotku připojit nějak jinak než nyní, například přes pružné hadice. Případně jinak vyřešit prostup stěnou aby se vibrace z potrubí nepřenášely do obvodové zdi.
  • 5. 4. 2023  07:58
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku