Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ IVT

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
TČ IVT Air 90 je nastastveno na 21 stupňů - vnitřní teplota, ovšem již při 20,8 se čerpadlo vypíná, při 20,7 se opět zapíná.. Je normální, že se vypíná již při 20,8 st? Jde nastavit větší hysterze ? Takto čerpadlo poměrně často cykluje.
Druhá otázka se týka diference teplot. Zde jsem se dočetl, že ideální je rozdíl 5-7 stupňů. Jak se vpraxi projeví změna hodnoty? Z výroby jsem měl nastavenu hodnotu 7, změnil jsem na 5 a nijak jsem rozdíl nezpozoroval. Děkuji za reakci. MN.
 • 1. 3. 2023  20:54
 • Miloš Novotný

Čerpadlo se snaží udržet vnitřní teplotu co nejstabilnější, takže tam žádná velká hystereze na vnitřní teplotě vzduchu není.

Snížením hystereze na topné vodě jste zvýšil to cyklování čerpadla. Vrátil bych to zpět a pokud bude čerpadlo stále často vypínat a zapínat, tak to řešte se servisem. Správně by mělo při teplotách kolem 0°C jet skoro nepřetržitě.

 • 2. 3. 2023  08:53
 • Správce

Děkuji za reakci.
Hysterzi topné vody jsem vrátil na původních 7, ještě jsem upravil vliv váhy teploty prostoru, z 1(původní nastavení) na 3. Mělo to za následek, že při poklesu teploty vnitřního prostoru (např. při vyvětrání) dochází k mnohem rychlejšímu dotopení na nastavenou teplotu. V současné době je teplotní křivka nastavena na cca 21, 8 stupňů v referenční místnosti. Za sobotu a neděli, kdy byla teplota od mínus 4 stupňů do plus 4 stupňů jede čerpadlo bez přerušení. Při vyšší venkovní teplotě se cyklování určitě nevyhnu.
Jak už to ovšem bývá s každou zodpovězenou otázkou se objeví další tři.. Mám tedy doplňující dotazy:
- jaká je z praxe tzv. normální frekvence cyklování ? Z různých zdrojů jsem vyčetl, že 4 - 10 tis. cyklů za rok.. (nemám ohřev užitkové vody), to mne přijde docela dost. Je mi jasné, že se to nedá paušalizovat vzhledem k různým podmínkám, ale přeci jen nějaký kvalifikovaný náhled bych uvítal.
- dále by mne zajímalo jak nastavit oběhové čerpadlo, má smyls nastavovat ho na vyšší nebo maximální výkon, když i při polovičním výkonu systém topí? Předpokládám, že výkon oběhového čerpadla ovlivňuje průtok otopné vody a tím i lepší fungování TČ.
Děkuji. MN.
 • 5. 3. 2023  17:17
 • Miloš Novotný
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku