Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

využití nepoužívané meliorační trubky jako zemní kolektor

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Mám tepelné čerpadlo voda-voda, ale protože se mi primární okruh zanáší jílem a musím ho pravidelně čistit, uvažuju o přechodu na systém zem-voda. Vrt mi nepovolí, protože jsem v ochranném pásmu poděbradky. Plošný zemní kolektor - to jsem si měl vzpomenout dřív, dokud na zahradě nic nebylo. Teď jsou v zemi kabely a trubky pro zalívání. Taky až se víc rozrostou stromy, moc sluníčka pod nima nebude. Energetický koš by byl elegantní řešení (dům má tepelnou ztrátu 4 KW), ale zahrabává se do hloubky 3,5 metru a já mám v 1,5 m (v létě když je sucho, tak ve 2 metrech) hladinu spodní vody. Myslím že pod hladinu se moc nedostanu, písek se bude sesýpat. Leda že by existovaly různé velikosti energetických košů, ale to jsem neviděl.

Pod zahradou mi vede v hloubce cca 120 cm litinová trubka o průměru asi 15 cm od zrušené meliorace. Kus od domu byla v zemi betonová šachta s kohouty a s rozbočením. Tu před pár lety rozbili a zasypali. Předpokládám, že trubka vede až k silnici, to je asi 200 metrů. Pokud by se povedlo alespoň do části délky trubky protáhnout smyčku z PE trubky a něčím teplovodivým zalít, myslím že by to mělo podstatně menší tepelný odpor, než samotná PE trubka v zemi. Zkoušel někdy někdo něco takového? Pokud ano, s jakým výsledkem?
  • 19. 2. 2023  19:36
  • Vláďa Anděl

Myslím, že toto ještě nikdo nezkoušel:-) Teoreticky by to jít mohlo, prakticky bude problém asi se vším, od prostrkávání po vedení potrubí zpět k čerpadlu.
Zjistěte si jestli vám nepovolí krátké vrty do 30 m. Nebo zkuste někde vykličkovat s kolektorem na zahradě. To, že bude ve stínu, je jedno.
  • 20. 2. 2023  17:41
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku