Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ Viessmann

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

mám TČ Viessmann Vitocal 200S o výkonu 8 kW. Z vnitřní jednotky se při vytápění šíří monotónní zvuk, který je v noci, když je klid, docela slyšet a je nepříjemný.
Snížil jsem otáčky (výkon) na oběhovém čerpadle, které je umístěno ve vnitřní jednotce a nyní už není slyšet téměř žádný hluk. Otáčky jsem snížil z původních 100 % na 65 %.
1) Na jakou minimální hodnotu lze ještě otáčky oběhového čerpadla v případě potřeby snížit, aby to nemělo negativní vliv na chod TČ?
2) Na co všechno má snížení či naopak zvýšení otáček oběhového čerpadla vliv?
3) Když oběhové čerpadlo jelo na 100% výkon, tak rozdíl teplot mezi přívodem do radiátorů a zpátečkou byl cca 2,5 °C a teď když jede na 65 % svého výkonu tk rozdíl teplot je opět cca 2,5 °C. Je to takhle v pořádku?
4) Jaký by měl být optimální rozdíl teploty mezi přívodem a zpátečkou , případně jak to ovlivňuje počet spínání kompresoru?

Děkuji.

S pozdravem a přáním pěkného dne
Stanislav Soudil

  • 7. 1. 2023  22:43
  • Stanislav Soudil

K vašemu dotazu nám přišla reakce od servisu Viessmann:

Dobrý den pane Soudile,

výkon sekundárního čerpadla musí nastavit servisní technik při UDP TČ do provozu. Zákazník nemůže svévolně tyto parametry upravovat zásahem do servisního menu. Otáčky sekundárního čerpadla se nastavují s ohledem na deltaT (rozdíl teplot mezi výstupem a vratnou vodou topné soustavy). Ideální rozdíl je cca 5 K při nominálním výkonu kompresoru v případě zapojení s akumulačním zásobníkem. Při zapojení bez akumulačního zásobníku se uplatní vlastnosti topné soustavy. Při takovém rozdílu dosahuje TČ ideálních hodnot a pracuje s nejvyšší účinností. V závislosti na regulaci chladícího okruhu pak může během chodu zařízení deltaT kolísat. Vzhledem k uvedenému by uvedené parametry měl nastavovat zkušený servisní technik.

Pro více informací nás můžete kontaktovat na e-mailu: servis@viessmann.cz
  • 16. 1. 2023  17:26
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku