Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Umístění venkovní jednotky IVT AIR X 90

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den.
Řeším umístění venkovní jednotky tepelného čerpadla IVT AIR X 90 a chci Vás požádat o posouzení dvou možných variant.
Varianta 1:
Jednotka 40 cm od zdi domu na západní straně, pod oknem kuchyně ve dvoře, kdy naproti domu je hospodářská budova s garáží ve vzdálenosti 8 m od domu, tedy cca 7 m od čerpadla. Čerpadlo by foukalo směrem do garážových vrat.
Pro nominální chod ventilátoru na energetickém štítku je uveden akustický výkon 48 dB. Z této hodnoty jsem vypočítal pro Q=4 ve vzdálenosti 7 m akustický tlak cca 26 dB.
Dohledal jsem také aktuální hodnoty maximálního akustického výkonu 64/58 dBA (denní/noční režim). Z toho jsem vypočetl akustický tlak pro Q=4 a 7 m cca 42/36 dBA.
Výpočty jsem provedl na základě vzorců uvedených na tzb-info.cz (ing. Josef Hodboď).
Dle výpočtů vypadají hodnoty příznivě, nebude se ale odraz hluku při této vzdálenosti projevovat uvnitř domu?
Toto umístění omezí prostor ve dvoře a poněkud ztíží vjezd autem do dvora a nájezd do garáže. Větší vozidlo než osobní (např. Transit) už by do dvora nenajelo. V případě oprav a různých prací na domu tomu tak vždy bylo, protože na ulici není dostatek prostoru. Z tohoto důvodu bych raději čerpadlo instaloval dle varianty 2, pokud je to možné.

Varianta 2:

Jednotka 40 cm od zdi na severní straně (okno od jídelny 2 m od ní), naproti sousedovu domu, který je ve vzdálenosti 14,5 m od mého domu. Od venkovní jednotky k domu by byla vzdálenost cca 13,5 m. Hranice sousedova pozemku je od domu vzdálena 10 m, mezi domy vede velmi málo frekventovaná silnice a na pozemku mém i souseda je pouze travní porost. V přízemí sousedova domu naproti čerpadlu je veranda a v patře, ve výšce podlahy cca 4 m, obývací pokoj. Čerpadlo by bylo umístěno tak, že by celá jeho šířka byla orientována směrem do sousedova dvora, tzn. do volného prostoru, sousedův dům by byl jakoby hned vedle čerpadla. Takže teoreticky by akustický tlak působil na dům pouze cca polovinou, druhá polovina by působila do volného prostoru.

Vypočtené hodnoty akustického tlaku pro Q=4 a vzdálenost 13,5 m vycházejí následovně:
Pro nominální chod ventilátoru: cca 20,5 dBA
Pro maximální výkon ventilátoru 64/58 dBA: cca 36,5/30,5 dBA

Vypočtené hodnoty akustického tlaku pro Q=4 a vzdálenost 11,5 m (2m od zdi souseda) vycházejí následovně:
Pro nominální chod ventilátoru: cca 22 dBA
Pro maximální výkon ventilátoru 64/58 dBA: cca 38/32 dBA

Také tyto vypočtené hodnoty (předpokládám, že správně) vypadají příznivě, ale netuším, zda se jim dá 100% věřit a nerad bych narušil dosud velmi dobré sousedské vztahy.

Vnitřní jednotka tepelného čerpadla (AirModule) bude umístěna ve sklepě a délka potrubí mezi venkovní a vnitřní jednotkou by byla pro variantu 1 cca 2,5 m, pro variantu 2 cca 4 m. Z uvedených délek by bylo cca 40 cm venku a 60 cm ve zdi, zbytek ve sklepě. Byla by i délka 4 m v pořádku?
Vzhledem k prostorovým možnostem a také požadavku co nejkratšího vedení teplé vody nelze vnitřní jednotku umístit hned za zeď.
Předem děkuji za odpověď.

 • 22. 11. 2022  15:49
 • Arnošt

K var.1 bych ještě doplnil informaci, že hospodářská budova s garáží je vysoká 4,7 m a je s rovnou střechou.
 • 25. 11. 2022  09:05
 • Arnošt

Varianta 2 bude lepší. Vzdálenost sousedova domu je dostatečná a vybrané tepelné čerpadlo navíc patří k nejtišším na trhu.
Z hlediska délky trubek je to také OK.
 • 12. 12. 2022  08:00
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku