Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Panasonic T-CAP 9kW All in One - počet startů kompresoru

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

dovolil bych si otravovat s dotazem. Zkusím popsat situaci - rodinný dům 150m2, v přízemí podlahové topení, v patře 6ks nízkoteplotních radiátorů + v každém patře jeden žebřík v koupelně Vše zapojeno na jeden okruh. Radiátory jsou otevřeny naplno, nejsou instalovány žádné termostatické hlavice, naplno jsou otevřeny i žebříky, na slučovači není průtok do podlahovky také škrcen. TČ pořízeno ze Španělska, protože v ČR nikdo nebyl schopen dodat. Při zapojení nahrazen původní elektrický kotel Protherm. Po zapojení nebyl žádný problém, kromě jedné chyby na průtok, vyřešeno deinstalací termostatických hlavic. Od té doby funguje vše skvěle, v domě je přiměřená požadovaná teplota (cca 22 stupňů), dokonce i bez regulace průtoku do podlahovky či topení je téměř identická v jednotlivých patrech i místnostech. Co mě však trošku zarazilo je počet startů kompresoru. CCA 3x za hodinu... Možná je to nevhodným nastavením ekvitermní křivky, nebo na současné datum relativně vysokými teplotami, ale dle mě dostupných informací (jsem lajk) je tento počet vysoký a spínání kompresoru nestandardní. Domníval jsem se, že v případě, že pokud je na cca 75m2 podlahovka, nebude potřeba řešit taktovací nádrž. Rád bych předešel předčasnému opotřebení kompresoru.... Předem děkuji za odpověď - za jakékoliv info budu velmi rád.
 • 7. 11. 2022  21:14
 • Jakub

Záleží na tom jaký je poměr výkonu čerpadla a aktuální tepelné ztráty domu. V teplejších dnech to cyklovat bude. Počkejte na podnulové teploty jestli to pojede plynuleji. Pokud ne bude dobré to řešit nastavením regulace případně akumulační nádrží.

Jestli o tom chcete vědět víc, tak koukněte tady na přednášku 001
https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/skoleni-bleskova-nalejvarna

 • 16. 11. 2022  10:53
 • Správce

Dobrý den, moc děkuji. Je to tak. Bohužel se zpožděním jsem se dostal k výpočtu tepelné ztráty budovy, která je při minus 12 cca 6 kW vs výkon TČ 9kW. Teď už s tím nic nenadělám, budeme tedy k systému připojovat 500l akumulační nádrž a já budu doufat, že to alespoň částečně pomůže. Moc díky :-)
 • 16. 11. 2022  20:05
 • Jakub
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku