Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

IVT airbox nevypíná ohřev vody do podlahy

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
nastěhovali jsme se do nového domu, kde je tepelné čerpadlo IVT Air 90. Doma máme jednotku airbox a externí zásobník na ohřátou vodu. Dům má dobré izolační parametry (tepelný štítek "A"). Když aktuálně klesly venkovní teploty pod 10 stupňů, zapnuli jsme čerpadlo.

Zkusil jsem nastavit 23 stupňů jako požadovanou teplotu u Optimalizovaného provozu. Čerpadlo sepnulo a ohřálo vodu do oběhu na cca 32 stupňů. Během několika hodin stoupla domácí teplota z 20 na 23 stupňů, ale čerpadlo topilo dál. Když domácí teplota stoupla na 27 stupňů, došla mi trpělivost, čerpadlo jsem vypnul a dům vyvětral.

Co mne ale zaráží, je fakt, že čerpadlo nepřestalo topit do podlahového topení, i když teplota v domě dosáhla požadované hodnoty. Máte prosím zkušenosti s tímto čerpadlem a podobným chováním? Dokázal bych pochopit, že čerpadlo "přestřelí" o jeden, dva stupně, protože topí, dokud teplota v místnosti s termostatem nedosáhne požadované hodnoty. Pak teplo v podlaze dohřeje dům o ty dva stupně a čerpadlo sepne zase až teplota klesne pod požadovanou. Ale takto to vypadalo, že topí a přes trojcestný ventil posílá do podlahového topení i přes dosažení požadované teploty.

Je to závada, nebo se takto chovají všechna čerpadla? Pokud všechna, doporučili byste mi prosím, jak nastavit, aby v domě byla relativně konstantní teplota?

Moc děkuji,
Kozelský
  • 5. 11. 2022  02:01
  • Felix Kozelský

To bude nejspíš jen nastavením regulace tepelného čerpadla, kterou je při zahájení vytápění potřeba odladit. Proberte to s technikem, který čerpadlo uvedl do provozu.
  • 6. 11. 2022  07:25
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku