Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Zkušenost zemní kolektor svépomocí

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

jelikož jsem to sám řešil a nenašel moc informací, tak dávám k dobru moji zkušenost (snad někomu pomůže :).

Řešil jsem kolektor, plocha cca 300m2, délka cca 320m, 10větví na obdélníkovém pozemku, hloubka výkopu 120-130cm a průměr trubky 40mm. Udělal jsem si zkušební výkop, jaké je podloží - prakticky hlína skoro bez kamení a kolem 110cm už mokrý jíl.

Mám zahradu s trávníkem a chtěl jsem ji co nejvíce zachovat . Proto jsem zkusil ruční Drážkovačku (deklarovanou do 122cm), ale jelikož den před realizací zapršelo, tak se ucpávaly pásy, hloubka byla spíše méně než 120cm a bylo to extrémně pomalé - upřímně nevím zda by to bylo reálné takto vykopat (ale na nějaké výkopy jen 60cm by to asi bylo fajn).

Následná varianta byla tedy Bagr lžíce 30cm - pan bagrista byl moc šikovný a za dva celé dny víkendu jsme to ve 3lidech zvládli udělat.
Trošku problém byl, že jsme měl rozteč 90cm a tak se nám to někde místy trhalo a bortilo, což práci hodně zpomalovalo. Ale při koncové rozteči 100cm to nebylo moc lepší.
Zahrada aktuálně vypadá rozbagrovaná jak po výbuchu, ale po nějakém srovnání a sesedání to bude OK.

Teoretická možnost Bagr lžíce 100cm. Když vezmu obrovské množství materiálu při lžíci 30cm, tak si toto dovedu představit jen při velikánském pozemku. Teoreticky by to mohlo být nejrychlejší.

TIPY: 1)Pokud se výkopy sesýpají, tak je nejlepší když jeden člověk je ve výkopu a potrubí rovnou pokládá, druhý pomáhá s trubkou a přisypáváním a další bagruje. Pokud by se nesypalo, tak by to asi šlo i ve dvou lidech.
2)Ta trubka 40 je hrozná mrcha, která je hodně tuhá a kroutí se do původního tvaru a prakticky není reálné ji nějak rozmotat. Nevím zda by pomohlo ji rozmotat v celé délce dopředu a nechat ležet, ale nemyslím si. Nejlepší varianta je tedy celou roli odvalovat a tahat rovný konec trubky, což se však brzo zamotá. Ideálně si tedy z něčeho udělat dvě kozy a přes lať dát celou roly a z té potom odmotávat a tak konec trubky, takto se nekroutí.

Cenové hledisko ještě doplním.

L.
  • 22. 8. 2022  07:33
  • Lukáš

Díky za zajímavé info. Proč jste dělal 10 větví? Na tuto délku hadice stačí dvě.
  • 22. 8. 2022  09:50
  • Správce

Špatně jsem se vyjádřil, mám jednu větev, ale díky obdélníkovému tvaru pozemku to znamená 5smyček (tedy 10výkopů pro trubku).

L.
  • 22. 8. 2022  09:53
  • Lukáš
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku