Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ - vytápění části domu

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, budu vděčná za názor. Rodinný dům, nezateplený z roku 1970. Uvažovalo se o TČ Acond pro R, (Invertorové tepelné čerpadlo výkon až 18 kW) a odstranění kotle (možnost využít dotaci).
My však máme něco málo vlastního dřeva, navíc trocha dřeva bude asi i do budoucna, není to mnoho, ale co zase s ním? Tak ještě zvažujeme další varianty i proto abychom měli k tepelnému čerpadlu alternativu.
Dále by nás zajímalo, my vlastně neznáme jaké má dům ztráty a vlastně vůbec nemáme představu o tom jakou tep. čerpadlo má spotřebu el. energie. resp. , jak si udělat modelové příklady, alespoň přibližně, např. venku je 10 °C, v domě chci mít 20°C, kolik to "sežere " za den.
Další věc- v domě žije 1 osoba , důchodkyně 80+, využívá jen část domu, i kdyby vytápěla přízemí, přijde mi zbytečné vytápět patro. Celkem máme 5 radiátorů v přízemí a 3 v poschodí. Určitě nepotřebuje vytápět celý dům. Pro důchodkyni by to byl i fin. luxus. Maximálně poschodí temperovat. Možná v budoucnu někdy ano, ale nyní ne. Ze 4 místností v přízemí obývá 2 + koupelna a chodba. Jak vyřešit toto? Právě proto píši s prosbou o radu, jak si udělat nějakou představu o budoucích nákladech. Aby to vůbec zaplatila. A hlavně o jakém typu tep. čerpadla uvažovat.
Jak jsem uvedla, vzhledem k vlastnímu dřevu, co uvažovat nad nějakým bivalentním způsobem vytápění? Nebo podzim a jaro - přitápění tepelných čerpadlem, leden - únor topení dřevem, třeba jen do té část domu, co se obývá, a tepelné čerpadlo třeba úplně vypnout? Nebo to nějak kombinovat??
A co kdyby v domě nebyl nikdo? Paní byla hospitalizovaná cca 14 dní v zimě, třeba pro tento případ dá se nastavit teplota v domě třeba na 12-14 °C, ale zase aby čerpadlo pořád nespínalo ( jako aby nebylo předimenzované či poddimenzované) , nejsem odborník , ale asi chápete - prostě uvažujeme různé varianty...
Děkuji MK
  • 26. 7. 2022  20:57
  • Milada

Kotel na dřevo bych zachoval a tepelné čerpadlo k němu připojil. Bude možné topit podle potřeby jedním nebo druhým zdrojem tepla.
Pokud potřebujete vytápět jen dvě místnosti pro jednoho člověka, mohlo by stačit i tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, které bude výrazně levnější a jednodušší na montáž.
  • 1. 8. 2022  07:57
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku