Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ Panasonic - žádost o tarif D57d

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

pořídili jsme v rámci rekonstrukce rodinného domu, tepelné čerpadlo vzduch - voda Panasonic KIT-WXC16H9E8 (sestávající z WH-SXC16H9E8 + WH-UX16HE8). Tepelné čerpadlo bude jednak ohřívat vodu v rámci vytápění domu (klasické plechové radiátory) a druhak bude ohřívat TUV v přidruženém bojleru typu PAW-TD30C1E5 (součástí jehož je elektropatrona 1,5 kW).
Aktuálně probíhá rekonstrukce domu, TČ ještě není připojené, nicméně již řešíme s ČEZem formality tak, abychom ve vhodný okamžik mohli přejít ze standardního tarifu D25d na D57d. V rámci přechodu na vyšší tarif ČEZ vyžaduje vyplnit formulář (Žádost o připojení elektrického zařízení k distribuční soustavě...) kam se mj. vyplňují příkony TČ a příbuzných komponent. Toto je právě oblast, kde bych potřeboval poradit, a to ve dvou rovinách.

1) Formulář obsahuje 4 pole, které vypadají příbuzné s TČ, a to:
- Ohřev vody (TUV) – akumulační
- Akumulační topení
- Přímotopné topení (včetně přímotopné části tepelného čerpadla) - Tepelné čerpadlo (příkon pohonu)
Chápu správně, že v mé scénáři (žádný jiný způsob vytápění ani ohřev mít nebudu) vyplním pouze 2 pole - `Ohřev vody (TUV) – akumulační` + `Přímotopné topení ...` a zbytek nijak neřeším?

2) Druhá věc je jakými hodnotami tyto pole naplnit. V případě `Ohřev vody (TUV) – akumulační` je to asi jasné, toto je elektropatrona v bojleru, je však relevantní ji uvádět, jedná-li se o záložní zdroj? Pole`Přímotopné topení ...` by pak dle firmy, která TČ dodává měl být 5,16 kW ... údajně se udává jmenovitý příkon, nicméně přijde mi to hrozně málo s ohledem na 16 kW čerpadlo, nehledě na to, že mi pak úplně nevychází kalkulace 40 procent příkonu hlavního jističe (3x25A což odpovídá příkonu cca 17,25 kW), které musí být konzumovány právě TČ a jeho náležitostmi, což je podmínka ČEZu pro D57d.

Předem děkuji za jakoukoliv radu v těchto složitých vodách :-)

 • 19. 7. 2022  21:51
 • Tomáš

Uvedete pouze nominální příkon tepelného čerpadla a pak příkon dotopového elektrokotle. Pokud bude teplé voda ohřívána tepelným čerpadlem, další spotřebič už nevyplňujete.
 • 21. 7. 2022  10:21
 • Správce

Děkuji za odpověď, ale bohužel stále nemám jasno - co mám prosím považovat za nominální výkon a jak jej určím? Při jaké teplotě okolí a výstupu se dané vyhodnocuje? Níže uvedený dokument, strana 79 udává výkony předmětného čerpadla (WH-UX16HE8), jak se prosím orientovat?

https://www.aircon.panasonic.eu/uploads/CZ/clima_catalogues/01%20EU%20INTRO-AQUAREA%20GEN%2020%20v1_master-cze.pdf
 • 24. 7. 2022  16:30
 • Tomáš
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku