Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Therma V monoblok

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

Pořídil jsem tepelné čerpadlo Therma V monoblok model 2022 9kw/7kw štítek pro naši geografickou oblast, což by mělo být jak nejrůznější zdroje upozorňují, rozhodující hodnota. Nebylo možné přímo spočítat tepelnou ztrátu domu, poslední sezóna 13MW plynu s ohřevem tuv pro 2 osoby, dům je rohový a s přímým výhledem na rybník a otevřenou krajinu, jsem na jihu Moravy a teploty v zimě jsou většinou mírnější.
Doma máme poměrně velkou rohovou vanu a sprchový kout, dle nabídek a nejrůznějších kalkulacek mi vyšla tepelná ztráta okolo 8kw. Myslíte, že je to v pohodě?
Pokud to není zásadně špatně, tak mne prosím nedeste 😁, každopádně stále si lamu hlavu zda použít nemrznoucí směs nebo ne, protože s El zde problém nebývá a zimy nebývají nikterak kruté a zároveň v případě použití nemrznoucí smesi a ohrevu tuv si stále nejsem jistý, jak oddělit nemrznoucí směs od teplé vody do kohoutku? Děkuji za odpověď.
 • 23. 6. 2022  23:30
 • Ondřej

Ještě jsem zapomněl dodat nějaké info o domu, 125 m2 podlahové plochy a nějakých cca 400m3, 12tka polystyren a cca 33cm obvodové zdi, postavené je to tak nějak z kde čeho, hlavně pálené cihly Je to taková polopodkrovka, celé patro sádrokartonové příčky včetně stropu, na stropu musím přidat ještě izolace a sikminy střechy jsou takové ne úplně dokonale zateplené, ale to už bohužel bylo před koupí, okna jsem měnil za trojskla, topili jsme na 21-23 stupňů, plynovým kondenzačním kotlem přímo napojenym na 120litru nádrž pro ohřev tuv, plánuji pořídit 300 litrovou nádrž k tepelku, celkem často se napousti vana obzvlášť v zimě.
 • 24. 6. 2022  00:01
 • Ondřej

Ještě jednou dobrý den,

musíte si klepat na čelo ohledně mých dotazů, ale k vodařině a celově tomu oboru mám daleko, nicméně ráno moudřejší večera a pokud jsem prozřel a pochopil, tak v případě použití nepřímého ohřívače s tepelným výmněníkem, vlastně voda z otopné soustavy pouze cirkuluje ve výměníku a TUV voda je oddělena, takže k míchání s nemrznoučkou nemůže dojít, je to tak?

Chtěl bych použít tento https://www.topenilevne.cz/drazice-okc-300-ntr-hp-p38377/#gallery

I přesto zvažuji, zda použít nemrznoucí směs nebo ne?
 • 24. 6. 2022  08:40
 • Ondřej

Výkonově je čerpadlo OK.

Nemrznoucí směs bych do systému nedával, to je řešení pro horské oblasti.
Riziko zamrznutí je naprosto minimální.
 • 28. 6. 2022  11:20
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku