Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ + solární kolektory + krb s vložkou + FVE

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

aktuální NZEB nás při vymýšlení vytápění v novostavbě bohužel dohnaly k papírově nesmyslnému řešení, které bylo ale bohužel jediné, které dokázalo projít bez instalace FVE, rekuperace a dalších úprav v konstrukcích domu.

RD bude bungalov, zastavěná plocha 240m2 (užitná195m2), tepelná ztráta vychází cca 8 kW. Vytápění v celém domě podlahovým topením. V domě budou bydlet čtyři osoby (2 dospělí, dvě děti).

Uvažované TČ je IVT Premium Line EQ E8.
Na střeše dále budou dva kolektory, něco jako Regulus KPG 1 (každý 1,8kW).
Krb jsme tak jako tak chtěli, ale nově musíme volit variantu s teplovodní vložkou, pravděpodobně něco jako BEF Aqualite 6 (celkový výkon 8,2kW, výkon do vody 6kW).

Do budoucna plánujeme instalaci FVE (nějakých 4-5 kWp), kde by se asi přebytečná energie měla utrácet do TUV.

Jako akumulační nádrž s vnořeným ohřívačem TUV byla navrhnuta nádrž Regulus Duo 390/130 PR, která asi bude nahrazena nějakou cenově i skladově dostupnější variantou.

Ekonomická i logická smysluplnost a návratnost celého řešení je věc jedna, to bohužel moc ovlivnit nemůžeme.

Podlahovka samozřejmě bude mít svůj okruh s teplotním spádem okolo 35/30°C,
TUV by se natápělo na nějakých 55°C.

Jde mi o to, jak z tohoto systému "vymáčknout" co nejvíce, když už to tak musí být. Hlavní dotaz asi směřuje na typ a velikost nádrže, která by byla dostatečně velká, aby fungovala jako akumulace pro termické panely a v budoucnu i případně FVE, ale zároveň nebyla v zimě zbytečně velká pro samotné TČ.

Děkuji za odpověď.
  • 5. 6. 2022  22:12
  • Tomáš

To řešení se mi moc nezdá. Normálně i nyní vychází PENB v pohodě jen při kombinaci čerpadla země/voda a FVE. (proberte to s nějakým jiným specialistou, než vám PENB vytvořil)
Teplovodní kolektory jsou dnes naprostý nesmysl, zvlášť když budete mít FVE. V létě nebudete vědět co se získanou energií a v zimě nefunguje ani jedno z toho.

  • 12. 6. 2022  07:29
  • Správce

Dobrý den,

děkuji za odpověď. V původním dotazu jsem se špatně vyjádřil. FVE v PENB nemáme, tomu jsme se právě chtěli vyhnout, neboť na takovouto FVE nelze získat dostace a podmínili bychom si kolaudaci domu investicí nějakých 300 tis. Kč. Krb s výměníkem namísto klasického krbu a instalace solárních kolektorů je také drahá áežitost, ale stále výrazně lenější než FVE.
Dlouhodobou návratnost jsme v tuto chvíli neřešili, spíš řešíme co nejmenší zatížení rozpočtu, který byl původně stavěn na staré podmínky NZEB.
Rád bych ale měl systém připravený i na teoretickou možnost instalace FVE.
  • 12. 6. 2022  09:59
  • Tomáš
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku