Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Invertor vs on/off čerpadlo + FVE

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

potřeboval bych poradit, jakou technologii zvolit u TČ země voda s hlubiným vrtem. Nemohu se rozhodnout, jestli vlajkovou loď IVT EQ13 (jednodušší on/off TC, lety ověřená technologie) nebo modernu IVT Geo 612c (s invertorem). V plánu je určitě FVE. Všichni mě od toho invertoru zrazují, že je dražší servis, větší poruchovost, a úplný nesmysl, aby FVE řídilo čerpadlo. Co si o tom prosím myslíte? Když bych měl FVE s fyzickou i virtuální baterkou, tak by to snad mohlo fungovat i s tou klasikou on/off technologii + softstartér, nebo? Děkuji za jakoukoliv radu/komentář.
 • 2. 5. 2022  21:19
 • Jaroslav Skyba

Sám nevím:-)

Invertor se propojuje a pracuje s FVE lépe, zas je ale dražší a náročnější na servis. Baterie umí částečně kompenzovat nevýhody on/off kompresorů. Takže technicky je EQ + baterie dobré řešení.
Pak do toho ale vstupují dotace, kdy na invertor bude dotace vyšší, protože "umí" aktivně s FVE spolupracovat.
 • 3. 5. 2022  11:04
 • Správce

Hmm :/.

Mluvil jsem s technikem od IVT, a ten mi říkal, že inverter mají na trhu 7 let (poskytují však záruku 10 let), a že zatím technologie nevykazuje problémy, ale sám mi řekl, že "doufají/věří", že vydrží také 20 let - čas prý ukaže.

Zároveň mě upozornil, že se moc nemluví o tom, že když to spojím s FVE, tak dochází k většímu namáhání kompresu, neboť se zvýšenou teplotou se více namáhá kompresor.

Dotaci neřeším, neboť přecházím z plynu (eko palivo) a žádná dotace možná dnes není (možná v červnu něco vypíšou...).

Tak já fakt nevím, ale asi se klaním k tomu invertornímu řešení (záruka 10 let je pro mě dostatečná) s ohledem na výšší COP a úsporu elektřiny?!?
 • 3. 5. 2022  11:34
 • Jaroslav Skyba

Dříve nebo později budou invertorová asi všechna čerpadla...
 • 9. 5. 2022  13:16
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku