Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ Vitocal 100-S vysoká spotřeba a časté spínání

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, před třemi měsíci jsme se přestěhovali do kamenného domu na vesnici (stěny mají jeden metr), postupně zateplujeme (nová okna, zateplení půdy a další) a pořídili jsme si tepelné čerpadlo Viessmann Vitocal 100-S 13.5 kW s ohřevem teplé vody (300l akumulační nádoba na TUV i na topení, jsou dvě). Funguje bez problémů, ale denní spotřeba elektřiny je v současné době v rozsahu 50-60 kWh, při nastěhování při teplotě okolo nuly až cca -14°C bez jakéhokoliv zateplení byla spotřeba až 140 kWh denně a po výměně oken za plastová klesla spotřeba na cca 80 kWh denně. Pak se oteplilo, zateplili jsme půdu a spotřeba je těch 50-60 kWh. TČ běží denně cca 14 hodin a má 15-20 startů za den, nastavené na 20°C a voda na 45°C, topná křivka má sklon 1.1 a úroveň 0.0. Uvnitř je okolo 22°C, topí se deskovými radiátory (které budeme měnit, jsou dělané na vysokou teplotu vody, původně tu byl kotel na uhlí a topenář nám doporučil jejich výměnu za nízkoteplotní). Je to tak v pořádku nebo je někde chyba? Spočítali jsme si totiž, že při dnešních cenách (5.19,- VT a 5.12,- NT tarif D57D, zřízený v únoru) budeme platit cca 94.000,- ročně, což je dost šílené, vychází to na skoro 8.000,- měsíčně na zálohách. Dá se spotřeba nějak snížit nebo už díky extrémnímu zdražení prostě neplatí, že TČ je úsporný způsob vytápění? Děkuji.
  • 28. 4. 2022  11:29
  • Sandra

Topíte do nezatepleného domu a nevhodných radiátorů, tak to "žere" hodně. Až bude dům i topení OK, spotřeba se zásadně sníží.
  • 3. 5. 2022  10:40
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku