Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Nibe F2120+VVMS 320 Vs Waillant Split VWL 125/5+VWL 127/5+VRC 700

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Zdravim. Už mám kouli tak plnou informaci, ze následující ropnou sezónu budu možná topit na ohništi v obýváku.
Mám dotaz na výběr ze dvou výše uvedených čerpadel. Nibe, momentálně nedostupné a do další topné sezóny prý možna ani nebude. Cenově o 100 výš než Waillant, mám dům postaveny 1970, ze všeho co kdo našel, sem tam cihla sem tam nějaká skvara, cca 2005 zateplení 10cm polystyren, euro okna 2skla, vytapena plocha cca 140m2 ve dvou podlažích. Jsme 4. Tepelná ztráta nelze spočítat protože i střecha a půda jsou od období výstavby cca 20let potom ještě ruzne zateplovany (vata, foukani nesmyslu mezi nosníky atp) ale vše se časem míjí účinkem. Ja sám pocitově bych TZ viděl na 8-12kw, zajímalo by mě, co si myslite o výkonnosti jednotek, o splitovem systému a hlavně zda mám v případě dostupnějšiho waillantu volit spíše menší bojler na tuv (nyní máme 200l Hlavacka Čech spotřeba cca megawata denně), nevím proč ale zda se mi ze čím méně budu topit do bojleru tím spíše vytipim radiátory a nebudu nahrivat nesmysl vody k ničemu porad dokola. Mam tyke takovou myšlenku koupit k waillantu (Nibe jen šestice pokud se volí nádoba zvlášť), bych dal “obrácený” bojler se snekem tj uvnitř tepla voda ochlazování studenou která proudí ve směli). V poslední radě také dotaz na výkon, Nibe nejdřív řekl 16, poté sám uznal ze by to mohlo být zbytecne (ohledně predimenzovani a častějšího spinani v létě) skončili jsme u 12ky. Waillant nejprve 10 (VWL 105/5) a poté zase 16 s tím ze si nebude tolik pomáhat elektrickou patronou a bude si sevelit. Také je tady otázka zda kw za rok nebude stát 20,- a plyn 5000m3, mám info o FVT ze do bojleru s přírubou 6/4” se dá instalovat patrona napr 6kw která má regulaci a na ni v budoucnu připojit panely, dá se pak s elekromerem od cezu tocicim se tam i zpět, šetřit na horší časy, topit do patrony ze střechy a nastavit si kolik stupňů a kam chci poslat (určitě nechci předražené akumulátory na sběr el.) Ja fakt nevím, všude čtu jak je potřeba vybrat dle potřeby a zbytecne ne pod nebo ne pře dimenzovat, mě je celkem už jedno kolik to bude stát, spis mi jde o to abych ho vůbec koupil, neklepal kosu, nemyl se ve studené vodě a necumel při vyúčtování. Těch kombinaci je tolik ze jsem vybral tyhle dvě a nechám si popřípadě poradit co bych měl volit.
Děkuji za radu
  • 12. 4. 2022  01:58
  • Pavel
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku