Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Zhodnocení provozu TČ vzduch-voda Vaillant po 5,5 letech provozu

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

TČ vzduch-voda, Vaillant flexotherm VWF118 + Arocollect - zhodnocení po 5,5 letech provozu.

Sleduji problematiku čerpadel již dlouhou dobu a dovolím si říct, že zatím nikdo nedokázal překonat systém čerpadla vzduch-voda od Vaillantu, čerpadla vzduch-voda jsou buď monobloky, kdy topná voda jde přímo z venkovní jednotka a nebo split systémy kdy mezi venkovní a vnitřní jednotkou cirkuluje chladivo, navíc jsou všechny vesměs invertory tzn. frekvenční měnič.

Vaillant flexotherm ať už v jakékoliv výkonové verzi od 5,3kw do 11kw je klasické čerpadlo země-voda, které ale není napojeno na plošný kolektor či vrt, ale je propojeno s venkovní vzduchovou jednotkou Arocollect nemrznoucí směsí, tím je zde zachováno, že celý chladivový okruh a elektronika je ve vnitřní jednotce a ve venkovní jednotce Arocollect je jen výměník, ventilátor a el.patrona 6 kw na odmražování.

Pokud vezmu ze svého pohledu výhody, tak ty jsou, že je to fix-speed tzn. žádné složitosti ohledně frekvenčního měniče, čerpadlo sepne a jede na plný výkon, nemoduluje, což většina čerpadel země-voda nedělá, navíc nedochází k odmražování venkovní jednotky reverzací, odmražuje se vestavěnou el. patronou 6kw, tím se nezatěžuje zbytečně chladivový okruh odtáváním, jednoznačným přínosem tohoto čerpadla je vyšší životnost, které se přiblížuje zemním čerpadlům a přitom je to vzduch-voda.

Další věc je, že venkovní a vnitřní jednotka je propojena "kolektorovým" potrubím o průměru 40 až 50mm a naplněna nemrznoucí směsí o vyšší koncentraci, jelikož TČ pracuje s nižšími teplotami jako klasické kolektorové země-voda, zde existuje možnost dát venkovní jednotku třeba dál od domu, do zadní části zahrady a vést určitou vzdálenost klidně v půdě jako klasický kolektor, tím se může nepatrně vylepšit vstupní teplota media do chladivového okruhu tím pádem topný faktor.

Toto čerpadlo bylo nainstalováno před 5,5 lety do domu rodičů, kteří dříve vytápěli dům kotlem na hnědé uhlí, je to řadový dům 40 let starý, zateplen 10cm eps, okna dvojskla, podlahové topení 80 procent, radiátory 20 procent - vše původní, podlahové topení staré 40 let!

nyní aktuální hodnoty:
počet motohodin: 10689
počet startů kompresoru: 10545
topný faktor pro topení: 3,7 (moje země-voda 5,3kw má COP 4,5)
topný faktor pro TUV: 2,9

nejspíš bude nižší tepelná ztráta, odhaduji kolem 8 kw, díky tomu, že je čerpadlo mírně předimenzované, tak má hodnoty chodu kompresoru poměrně nízké za tu dobu a topný faktor je výborný, je tam odečtěno vše, spotřeba oběhovek, odrmažování, celková spotřeba domu se ročně pohybuje kolem 8Mwh, pokud vezmu, že životnost kompresoru může být někde kolem 60-70tis motohodin, tak mě vychází životnost min cca 30 let než dosáhne tohoto počtu..samozřejmě, že něco může odejít dříve, oběhovka, elektronika, ložiska ventilátoru, atd...

za mě prostě nejlepší systém vzduch-voda jaký může být, jediná nevýhoda je vyšší pořizovací cena, otázka, ale kolik to bude oproti marketingově profláknutému IVT či Nibe 2120ce, kde ta cenovka co vím, se taky pohybuje někde hrubě kolem 350 tis,coz je i pripad tohoto cerpadla.

S čerpadly Vaillant máme jen ty nejlepší zkušenosti, já sám mám doma země-voda Flexotherm 5,3 kw napojený na zemní kolektor 2x200m, který umí aktivně chladit do podlahového topení což je v letních vedrech prostě bomba, za pár korun dokáže udělat z domu ledničku :) jinak i další kamarádi a známí si na mé doporučení nechali nainstalovat čerpadla Vaillant a jsou spokojeni, zatím žádný problém, je to německá kvalita, preciznost, důslednost a mají to opravdu vychytané a nejdou jen po zisku, ale i po spokojenosti zákazníka a kdykoliv dokáží poradit či pomoct s výběrem.

nyní sestra, rodiče od přítelkyně a kamarádovi rodiče budou dávat novinku 2020 Vaillant Arotherm plus 10kw, je to invertor, monoblok, má ekologické a účinnější chladivo R290...tak už se na něj těšíme jak bude pracovat :)

jinak dnes bude největší problém, že poptávka bude převyšovat nabídku, takže kdo neobjedná dnes, tak to možná do konce zimy nestihne nainstalovat a to se můžeme bavit o skoro všech solidních firmách, které vyrábějí a prodávají TČ.

pokud by chtel nekdo jeste nejake doplnujici info,tak na acer.one@seznam.cz a jinak cerpadly se opravdu nezivim,kdyby to nekoho napadlo,pracuju jako zachranar. :)
  • 5. 4. 2022  15:54
  • Martin

Díky za info.
  • 7. 4. 2022  18:42
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku