Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Správné zapojení TČ a akku

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, plánuji instalaci TČ do stávajícího systému, kde mám akku nádrž 1000l a TUV nádrž 300l. Topná voda z akku je požadována o teplotě max. 35st (podlahovka + nízkoteplotní radiátory... dle praxe jsem zatím nikdy neptřeboval teplotu vyšší než 35st) Studoval jsem Váš odkaz na správné zapojení a dotaz směřuje k tomu, zda je možné použít "první" , tedy dle Vás špatné zapojení, kdy TČ natápí akku, za kterou je distribuce řešena přes trojcestné ventily do obou větví, ovšem s tím, že TČ bude akku natápět pouze na 35st - vybíjení bude cca 27st do podlahovky (přes trojcestný ventil), resp. 35 st do radiátorů... Tedy že akku nebude natápěna na 55st, ale na nižší teplotu a bude mít tedy funkci pouze taktovací nádrže.
 • 4. 4. 2022  22:29
 • Michal Šafář

Ještě bych rád doplnil, že v topném okruhu podlahového topení je čerpadlo "odstavováno" termostatem umístěným v obývacím pokoji, kde jsou velkésolární zisky (v zimě při slunečném dni + 3-4 °C jen díky slunci), tudíž při slunečných dnech okruh podlahovky přes den necirkuluje. Druhý okruh nízkoteplotních radiátorů je ovládán prostorovými termostaty, pomocí kterých se uzavírají/otvírají servoventily na radiátorech.
Také bych se rád zeptal na vhodné tepelné čerpadlo - TZ domu je 5,3kW a TUV bojler je 300l (5 členů rodiny). Aktuálně je v akku nádrži 6KW patrona a v bojleru 3kW patrona - spínají jen pár hodin denně (denní spotřeba na topení/ohřev TUV je podle charakteru zimního období 30 - 50kw)
 • 4. 4. 2022  22:47
 • Michal Šafář

Vzhledem ke způsobu řízení topných větví je akumulační nádoba potřebná. Takže bych jí použil tak jak popisujete.
Výkon čerpadla okolo 5 kW bude stačit.
 • 7. 4. 2022  15:30
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku