Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ ACOND - zázrak?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
dům TZ 13kW, radiátory
Pečlivě si zjišťuji technické informace, a narazil jsem na toto české čerpadlo. Např. model PRO-Rekonstrukce (SVT25576) má dle štítku pro radiátor SCOP A+++. (Pdesign x SCOP W55 [kW x 1] 10,17 x 3,93).
Sezónní energetická účinnost vytápění pro střední klima 155%! Což mi přijde oproti jiným naprosto nadstandardní. např. IVT AIR 130 má účinnost pro střední klima W55 143%. SCOP pro W55 jsem nedohledal, ale bude nižší, protože má ve štítku pouze A++.
Dost těžko se to pro vodu 55°C srovnává, protože u většiny TČ nelze v dokumentaci COP, SCOP srozumitelně dohledat. Ale i porovnání pro vodu 35°C Acond všechno drtí, i s výstupem vody až 70°C. Tak nevím, buď je v tom nějaký háček, nebo máme opravdu dobré vývojáře. Obecně je problém, že technické informace, kterých je opravdu spousta, jsou nejednotné a dá se s nimi asi trošku čarovat. Mohu poprosit o názor na technické parametry. Děkuji
  • 4. 4. 2022  12:37
  • Pavlík

To je velmi dobré čerpadlo, které dosahuje pěkných účinností i vysoké výstupní teploty. Je to dáno hlavně použitím propanu jako chladiva, který má skvělé parametry. Mnoho výrobců ho ale nechce používat kvůli jeho hořlavosti, protože to trochu komplikuje výrobu i servis a používají raději jiná chladiva.

Vyšší výstupní teplota sice umožňuje použití tepelného čerpadla i pro jinak nevyhovující radiátorové topné systémy, ale je potřeba si uvědomit, že tepelné čerpadlo tak má výrazně vyšší spotřebu elektřiny než při provozu do nízkoteplotních radiátorů. Při dnešních vysokých cenách elektřiny je většinou lepší zvětšit radiátory (pokud je to technicky možné) a topit čerpadlem s výstupní teplotou 55°C a nižší spotřebou elektřiny než mnohem dráže do malých radiátorů na 70°C.
  • 8. 4. 2022  12:23
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku