Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Dimenzování taktovacího zásobníku

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
máme dům s tepelnou ztrátou cca 5 kW, aktuálně topíme elektrokotlem do radiátorů (max. 50°C). Přemýšlíme o tepelném čerpadle vzduch-voda ACOND PRO-N s topným výkonem 2 - 8 kW. Protože je v domě regulace, která vypíná jednotlivé radiátory, tak snadno může nastat situace, že je průtok topnou soustavou nulový. Z toho důvodu počítáme s nádrží ve čtyřtrubkovém zapojení (anuloid), abychom tyto skoky v průtocích eliminovali. Otázkou zůstává velikost této nádrže. V případě nulového průtoku topnou soustavu jediné teplo uložené pro odmražení výparníku je pouze v této nádrži (s akumulovaným teplem v betonu jako u podlahového topení se nedá počítat). Dále by měla nádrž zmírnit cyklování čerpadla. Dokážete poradit vhodný objem nádrže?
Děkuji
 • 18. 3. 2022  22:58
 • Martin Petroušek

Velikost by vám měl sdělit dodavatel čerpadla. Většinou mají požadavek na minimální množství vody v topném systému.
Obecně je to popsáno zde:
https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/akumulacni-taktovaci-nadoba-pro-tepelne-cerpadlo
 • 22. 3. 2022  10:53
 • Správce

Problém je, že dodavatelé mají v nabídkách rozptyl 50 - 200 litrů. Když pak uvidí naši malinkou kotelnu, tak najednou stačí třeba 80 litrů, protože je jim jasné, že když budou trvat na 200 litrech, které se prostě nevejdou, tak nedostanou zakázku. Takže se nakonec všichni v podstatě shodli, že těch 80 litrů bude vlastně stačit :-) Dobrý pocit z toho nemám, chci technický dobré řešení i za cenu nějakých stavebních úprav. Dostal bych tam pak možná i 120 litrů. Tedy bude nějaký rozdíl v chodu čerpadla s taktovacím zásobníkem 80 litrů a 140 litrů? Celkový objem topné vody v radiátorech a trubkách bez taktovacího zásobníku je 80 litrů.
 • 25. 3. 2022  08:57
 • Martin Petroušek

Myslím, že 80 litrů bude stačit. Stejně bych doporučil v obýváku tu regulaci radiátorů zrušit a dát tam vnitřní čidlo od tepelného čerpadla. Lépe pak nastavíte ekvitermní křivku a omezí se skokové změny průtoku. Celkově to pak bude chodit lépe a úsporněji.
 • 25. 3. 2022  09:30
 • Správce

O zrušení regulace v obýváku a umístění čidla tepelného čerpadla uvažuji, ale to mi přinese asi jen 10 litrů vody do systému. Navíc skokové změny průtoku čerpadlem řeší čtyřtrubkové zapojení taktovacího zásobníku (anuloid). Spíše mi šlo o to, jestli 140 + 10 litrů vody bude nějak výrazněji lepší pro tepelné čerpadlo než 80 + 10 litrů z hlediska odmražování a cyklování? Těch +10 litrů (obývák) znamená neomezených 10 litrů vody v systému. Dalších 70 litrů být může, ale nemusí díky regulaci. Celkově regulaci určitě nechci rušit, protože v jednotlivých místnostech jsou obrovské rozdíly v potřebě vytápění díky velkému prosklení domu.
 • 25. 3. 2022  10:09
 • Martin Petroušek

Jak jsem psal, 80 l bude stačit. 140 l je lepších ale přínos není zásadní.
 • 28. 3. 2022  10:44
 • Správce

Ještě jeden dotaz. Dle Vámi často doporučovaného návodu zde: https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/akumulacni-taktovaci-nadoba-pro-tepelne-cerpadlo mi vychází akumulační nádoba 66 litrů, ale tento návod nijak nereflektuje celkový objem vody v topném systému, o který přeci jde především. Dávalo by mi větší smysl, kdyby tento návod uváděl, jak spočítat minimální ničím neomezený objem topné vody v systému na základě výkonu tepleného čerpadla a chybějící objem by se pak vyřešil aku nádobou. Nebo mi něco uniká?
 • 31. 3. 2022  10:56
 • Martin Petroušek

Pokud máte zónovou regulaci v místnostech, tak rozhodující pro tepelné čerpadlo je jen množství vody v taktovací nádobě.
 • 4. 4. 2022  10:55
 • Správce

Tomu rozumím. Spíš mi jde o to, pro jaký typ instalace zmiňovaný návod pro výpočet taktovací nádoby platí. Je přeci zásadní rozdíl mezi podlahovým topením se stálým objemem vody a navíc obrovskou akumulací tepla v betonu a topením radiátory se zónovou regulací a nulovou akumulací. Taktovací nádoba se přeci v těchto dvou příkladech z opačného pólu spektra musí dimenzovat jinak. Návod mi přijde velmi obecný.
V principu by to samozřejmě měl řešit dodavatel a ne investor, ale jak jsem již psal, všichni viděli kotelnu a otopnou soustavu a doporučení byla od 50 litrů do 200 litrů, takže jsem podezřívavý a hledám radu zde. Děkuji za pochopení.
 • 4. 4. 2022  11:26
 • Martin Petroušek
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku