Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Správné zapojení TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, během několika dnů budeme instalovat TČ ke stávajícímu systému topení v RD s podlahovým teplovodním topením. Na Vašem vysvětlujícím článku o správném zapojení TČ k systému mi není jasný způsob připojení TČ k akumulační nádrži (ta tam musí, vzhledem k dotačním podmínkám, být).
1. je míněno zapojení jako s primárním okruhem pro TČ, které reálně ohřívá jen akumulační nádrž a sekundární okruh vlastního podlahového topení s vlastním oběhovým čerpadlem jen nasává teplou vodu z aku. nádrže? V tomto případě ale nebude možné nastavit teplotu vody vstupující do podlahového topení.
2. Nebo aku. nádrž zapojit do výstupu a zpětné vody jen jako propojení těchto větví (paralelní zapojení k podlahovému topení ) tedy tak, že pokud by odběr do systému topení byl malý a TČ by mohlo často vypínat, byl by aku nádrží stabilizovaný jeho chod. I když se mi toto zapojení zdá logické, nevím jak se budou chovat oběhová čerpadla (podlahového topení a TČ), která vlastně budou za sebou.

Prosím o radu
Karel Szydlowski
  • 16. 3. 2022  09:20
  • Karel

Obojí je možné, ale zapojení 1 je vhodnější. Teplotu topné vody do podlahovky nepotřebujete nijak upravovat. Regulace tepelného čerpadla vyrábí teplou vodu přímo s teplotou, kterou podlahovka v danou chvíli potřebuje a stejná teplota je i v nádrži.
  • 16. 3. 2022  17:07
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku