Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Tepelné čerpadlo IVT AIR X 130či 170 nebo AC-Heating vzduch-voda Convert AW19-3P, A+++, 20,0 kW (A2/W35)

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, obracím se s prosbou.Potřebuji pro starší dům po rekonstrukci 1.Npp a 2 nadzemní patra s tep ztrátou13- 14kw, a radiepelné átory instalovat tčerpadlo.Bydlíme na Vysočině v okr.Havlíčkův Brod
Mám doporučené IVT AIR X 130 vzduch/voda s ohřevem TUV , vnitřní jednotka AirModul E15, vestavěný nerez.zásobník vody a dotopový a záložní zdroj tepla elektrokotel 15kw.

Ale nevím zda by nebyl vhodnější typ AIRX170
nebo splitové čerpadlo vzduch-voda Convert AW19-3P, A+++, 20,0 kW (A2/W35), od firmy AC Heating ss Vyrovnávací nádoba - ACH 120 ANU, top.těleso 2x6 kW,
stacionární/závěsná, 120 l.
Projektant mi doporučil firmu IVT.Ale nevím zda 130(př.170) bude dostačně výkonná a nebude poddimenzovaná a nebude nutné hodně využívat záložní zdroj.
Zda nebude lepší Convert AW19-3P, A+++, .U něj se mi nelíbí patronová (tyčová) topná tělesa.Je možné k němu doinstalovat bojler 250l.
Preferuji IVT,ale nevím.Můžete mi prosím poradit?Děkuji.Jirka

 • 27. 2. 2022  22:00
 • Jirka

Pokud je tepelná ztráta 14 kW tak vám bude X 130 stačit, teplota připnutí elektrokotle bude pod -7 °C což je optimální.
AW19 má výkon zbytečně velký. Sice bude nejspíše fungovat bez elektrického dotopu i v mrazech, ale díky výraznému předimenzování bude mít horší provozní podmínky v nadnulových teplotách, kdy se tepla vyrábí nejvíce. AW 16 by asi bylo výkonově vhodnější.
 • 28. 2. 2022  10:50
 • Správce

Děkuji,moc my vaše poradna pomohla.ale ještě mám dotaz,IVTAir x 130 je monoblok,firma co mi bude tc montovat(autorizovaná ivt, mi řekla, že monoblok je chráněn proti zamrznutí při poruše el.proudu možnosti upustit vodu v oběhu.myslite, že by byl Dobry nějaký záložní zdroj el.proudu připojený pro stav nouze? Napr.Elektrocentrala?V nabídce IVT mají i Split,ale to mi nedoporučili s tím, že je nákladnější.Vim,že poměr instalaci mono vs. Split je 60- 40.Jak to vidíte vy?Děkuji za odpovědí.
 • 28. 2. 2022  22:26
 • Jirka

Pokud není dům na horách, nebo v lokalitě kde hrozí delší výpadky proudu, tak to řešit nemusíte. Riziko zamrznutí je zcela minimální.
 • 3. 3. 2022  18:03
 • Správce

Děkuji za odpověď za předchozí otázky.
CHci se zeptat jaký používá IVT AIR X130 kompresor ?Je to scroll kompressor nebo dvojitý rotační- jak se od sebe liší?Nikde jsem to nenašel.
2. Jaká je podmínka 10leté záruky na kompresor u tohoto čerpadla IVT ?
3.Co je to magnetický separační filtr a k čemu se používá?
Na základě mnoha známých a také po poradě s naším panem projektantem( on má též IVT doma), kteří IVT čerpadlo mají a jsou spokojení jsem se rozhodl vybrat i já tohoto výrobce. A proto bych chtěl vědět víc.Děkuji Vám za odpovědi i za ABECEDU.
 • 5. 3. 2022  10:03
 • Jirka

1. má rotační. Po praktické stránce se od scrollu liší o něco horší funkcí při nízkých venkovních teplotách, ale zase se lépe reguluje na nižší otáčky a chod čerpadla je plynulejší.
2. 1 preventivní servisní prohlídka po 5 letech
3. Chrání čerpadlo před nečistotami v topném systému. Má smysl do něj investovat.

 • 6. 3. 2022  09:10
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku