Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Výměna tepelného zdroje na T'C

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den. Vzhledem ke změně legislativy v září tohoto roku, musím zrušit kotel na tuhá paliva ve druhé třídě. A uvažuji ho nahradit TČ.
Rozhoduji se mezi NIBE 2120 12kw a IVT air 90 9kw obě s ohřevem vody pro 5 lidí zásobníky cca 180l, tyto dvě značky si myslím, že jsou top, bohužel v nákupu bez dotace cca 320 000Kč.
Ještě mám možnost vytápět dům a přípravu TUV stávajícím plynovým kondenzačním kotlem.Ale to při současných cenách plynů nevím jestli bude rentabilní v delším časovém horizontu cca 10let (životnost TČ)?
Mohli by jste mi poradit jestli mám do nákupu TČ jít anebo začít v plné míře topit plynovým kotlem.? Stavba je 12let stará, vytápěná plocha cca 195metrů čtverečních a tepelné ztráty odhadem 9kw.V domě jsou radiátory a podlahovka.
 • 5. 2. 2022  07:50
 • Tomas

Dnes se vyplatí investovat do tepelného čerpadla, energie budou drahé a čerpadlo je v podstatě jediná cesta jak topit levně. Ve vašem případě bych volil o něco menší čerpadlo, které bude spolupracovat s plynovým kotlem.
Některá tepelná čerpadla mají funkci, která po zadání ceny elektřiny a plynu sama určí, od jaké teploty se již vyplatí vytápět plynem místo tepelného čerpadla.
 • 5. 2. 2022  08:39
 • Správce

Děkuji za odpověď. Techniky co tady byl od firmy Woltair čerpadlo Alpha Inotec my řekl, že plynový kotel mi do systému nezapojí, že se to nevyplatí, Technik od IVT my řekl, že ten plynový kotel se pokusí do pojit dělali to prý max. jednou. Ale zůstane v ceně elektrokotel, který je součástí vnitřní jednotky. Technik od Nibe což se mi líbilo nejvíce řekl, že se by to mělo jít propojit, a nebude dávat elektrokotel na doplnění výkonu. O tom systému řízení jestli se vyplatí topit plynem nebo čerpadlem, jsem také slyšel. Technik od Nibe mi to i potvrdil, ale hodnoty se prý zadávají na začátku a neřídí se aktuální cenou. Tak nevím jestli se to vůbec vyplatí? Rozhodně mi všichni potvrdili, že plynový kotel nebude přihřívat vodu .V tuto chvíli čekám na CN od dodavatelů a podle toho se budu rozhodovat. Preferoval bych to NIBE, ale bude asi dražší? Má větší účinnost při nízkých teplotách. Od nibe mi nabízí F 2120 tato firma ještě neřekla jaký výkon počítají to, a od IVT AIR X 90 tady mi řekl že bude stačit 9kw. zásobník na vodu oba cca 180l.Nibe říkalo že bude akumulační nádrž cca 100l, IVT prý nepotřebují. Tepelné ztráty cca 9kw plocha 195metrů
 • 5. 2. 2022  09:59
 • Tomas

Technik co tvrdí, že se plynový kotel nevyplatí (když už ho doma máte) tomu asi moc nerozumí:-)
Zde je k tomu podrobnější info: https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/plynovy-kotel-pripojeny-k-tepelnemu-cerpadlu


 • 6. 2. 2022  09:36
 • Správce

Dobrý den.
Tak se zatím ozvali jenom zástupci IVT, mají jedno velké plus. Chtěl bych se zeptat Jestli na tepelnou ztrátu 8 ž 9kw a ohřev vody pro 5 lidi, je dostačující tepelné čerpadlo IAR x 90 nebo AIR X 130,Rozdíl v ceně cca 35 000Kč.Když bylo kolem nuly tak jsem se díval na plynový kondenzační kotel a ten mi dává do radiátorů cca 45°C.
Když budu brát v potaz degradaci obvodového pláště domu do budoucna, tak se bojím toho aby za 8let nebylo ta IVT AIR X 90 podhodnocená. Díval jsem se na energetické štítky a tady mi to vychází takto NIBE F2120-12 radíátory 55°C =8kw, IVT AIR X 90 radíátory 55°C =7kw, IVT AIR X 130 radíátory 55°C =9kw,
Děkuji za odpověď.
 • 9. 2. 2022  18:17
 • Tomas

Nepotřebujete vyšší výkon čerpadla protože máte na zimu dotop plynem. Ten je v mrazech levnější než topení čerpadlem s nižším topným faktorem.
 • 10. 2. 2022  13:49
 • Správce

Dobrý den.
Děkuji za informaci. Bohužel i technik od IVT mi řekl, že kotel plynový ponechá, ale propojího pouze uzávěry, aby se dalo zprovoznit v případě poruchy. Ale nebude fungovat dohromady nezávisle na sobě. Jedině mě napadá, že když budou veliké mrazy tak prostě vypnu čerpadlo na ohřev topení a zapnu ply.Vše bude ovšem manuálně.
Ještě počkám s čím se ozvou dodavatelé od NIBE.
Zatím děkuji.
 • 10. 2. 2022  14:09
 • Tomas

Dobrý den.
Tak jsem již sehnal všechny cenové nabídky. A pokud budu vybírat pouze mezi NIBE a IVT tak mi technici doporučily pro spojení s plynovým kotlem tyto dva typy.
NIBE F2120-8 se zásobníkem 300l a akumulační nádrží 100l+SM20
IVT AIR X90 s IVT AIR modulem E9.(integrovaný Zásobník na vodu 185l)
Mohli by jste mi poradit které čerpadlo vybrat s ohledem na SCOP a další parametry tak aby co nejvíce vyhovovalo.Pochopitelně i na náklady s vytápěním. Vytápěná plocha 195metrů čtverečních + garáž temperace cca 25 metrů čtverečních, tepelná ztráta 7,85kw dle IVT.NIBE zapojí plynový kotel jako bivaletní zdroj a mělo by to fungovat automaticky, IVT ponechá plynový kotel jako záložní zdroj přepnutí bude muset být manuálně.
Děkuji za doporučení.
 • 14. 2. 2022  09:10
 • Tomas

AIR X 90 má výkon 8,4 kW, 2120-8 má 5,3 kW (při -7°C) takže AIR X 90 bude potřebovat připnout plynový kotel mnohem méně často. Ruční připnutí tedy chápu, i když mají i vnitřní jednotku která umožní automatizované připojení.
 • 14. 2. 2022  10:42
 • Správce

Dobrý den.
Tak jsme po dlouhém zkoumání a rozmýšlení, došel k názoru, že plynový kotel ponecháme pouze jako záložní zdroj s ručním ovládáním, na zkušební lhůtu první zimu a poté se případně úplně odpojí. Nechal jsme si vyhotovit nabídky na IVT AIR 90 a F2120-12(230v)+VVM S320.
Můj dotaz v tuto chvíli zní jak výkonnostně porovnat tyto dvě čerpadla
IVT je o cca 30 000Kč levnější. A nevím jestli by zase na druhou stranu nebylo NIBE předimenzované, nebo naopak má stejné vlastnosti jako IVT 90. Teplené ztráty mi jedna firma spočítala na 8kw a druhá na 9kw.Můžete mi poradit? Případně zaslat nějaké dokumenty?
 • 25. 2. 2022  18:19
 • Tomas

Obě čerpadla mají stejný výkon a na uvedenou tepelnou ztrátu jsou vhodná.
 • 28. 2. 2022  10:33
 • Správce

Dobrý den. Pokusil jsme se o obou čerpadel porovnat SCOP a energetickou účinnost. Pokud se nepletu, tak tyto dva údaje by měly být rozhodující? Mohli by jste mi říci tyto dva údaje pro tyto typy čerpadel? Potřeboval bych porovnat údaje výstup do radiátorů. A ještě jedna věc dalo by se sehnat spotřeba elektřiny těchto dvou čerpadel za rok, nebo případně nějaký vzorec podle plochy a teploty vytápění?
Děkuji za odpovědi.
 • 7. 3. 2022  08:18
 • Tomas

Stačí vám energetická účinnost, protože SCOP je v ní již zahrnuté.
Najdete jí v technických listech obou čerpadel.
Spotřeba elektřiny bude u obou prakticky stejná, odhadem 6 000 kWh/rok.

 • 8. 3. 2022  10:17
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku